Darovat na Křídla pomoci

Jan M., 10 let

„V roce 2017 přišel Honzík o zbytky zraku, byla to pro něj velká rána.“ říká maminka.

Tomuto klientovi již není možné prostřednictvím nadačního fondu přispívat.Celkem dárci přispěli 15 080 Kč.

Příběh Honzíka M.

Jsme tříčlenná rodina s osmiletým synem Honzíkem. Manžel pracuje jako nevidomý masér v lázních. Já jsem od synovo ztráty zraku doma.

Honzík se narodil s vadou zraku. Už v porodnici se přišlo na to, že nevidí na jedno oko. V osmi měsících mu na druhém naměřili -18 dioptrií. V tento okamžik nám velmi pomohli z rané péče Eda. Honzík i přes tento handicap byl velkým milovníkem knížek, ležel v nich pořád. Naučil se i sám číst. Má velmi rád zvířata a má o nich i velký přehled.

Postupně se projevovaly problémy s chováním, které se přisuzovaly zrakovému postižení. Ve čtyřech letech byl Honzovi diagnostikován dětský autismus. Jsme moc rádi, že jsme se hned dostali do péče terapeutky, která má s autisty výborné výsledky. Je neuvěřitelné, kam se Honzík díky ní posunul.

Podařilo se nám syna integrovat do běžné školky s asistentkou. Chvíli trvalo, než si všichni zvykli, ale myslím, že to bylo přínosné pro všechny. Děti si Jendu velmi oblíbily a on školku navštěvoval moc rád.

V té době jsme začali využívat služeb Heweru, z.s. Honzík s asistentkou chodí hlavně do lesa, na koupaliště, na brusle v létě i zimně.

V roce 2017 Honzík přišel i o zbytky zraku, byla to velká rána pro všechny, hlavně pro syna. Knihy mu dodnes moc chybí. Začal se tedy učit braillovo písmo. Rád poslouchá mluvené knížky, ještě radši si je nechá předčítat.

S tyfloturistickým oddílem jezdí na lyžák, pojede s nimi i podruhé na tábor.

Letošní rok syn nastoupil do první třídy v Ústí nad Labem do speciální školy. Honzíka do školy vozím 40 km každý den, čekám na něj do konce vyučování. Školní svoz ani družinu nemůže využívat, jen s osobním asistentem. Pro následující rok škola požaduje k Honzovi osobního asistenta i po dobu vyučování. Měl by řešit především jeho afekty.

Financování asistenta po celou dobu výuky je nad možnosti naší rodiny, proto se obracím o pomoc na váš fond Pečovatel. Za jakoukoliv pomoc budeme rádi.

Děkuji

Michaela, maminka Honzíka

Jak se má Jan

Dobrý den,

moc děkuji všem dárcům za pomoc mému synovi. Honza je ve škole spokojený, moc se těší na spolužáky i asistentky.

Stále ho drží rýmování, tak tady malá ukázka-

Je tak král,

moc se smál,

asi si moc hrál,

to je náš král.

Na Karlově mostě,

chodil jsem prostě,

viděl jsem vodníka

a taky čuníka.

 

Dobrý den,

Moc děkuji všem dárcům za pomoc mému synovi. Asistence mu pomáhá při afektech, které ve škole má. Jen škoda, že po prvním dni školy, padlo rozhodnutí o zkrácení výuky na dvě hodiny. Po zkušenostech se školou tuším, že u této varianty už zůstane. Momentálně tedy do školy jedeme stejně dlouhou dobu, jako v ní Honzík stráví.

Každý pátek se velmi těší na svou asistentku, která s ním vyráží do lesa. Přijde vždy velmi spokojený zrelaxovaný, odpočinutý a správně ušpiněný.

Více