Chci darovat

Jan M., 8 let

Nevidomý, dětský autismus Potřebuje 25 hod./měs. ~ 3 250 Kč

„V roce 2017 přišel Honzík o zbytky zraku, byla to pro něj velká rána.“ říká maminka.

Říjen Pokryto
Listopad Pokryto
Prosinec Chybí 22,1 hodin
Chybí 22,1 hodin ~ 2 870 Kč
Celkem již bylo darováno: 7 400 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

Příběh Honzíka M.

Jsme tříčlenná rodina s osmiletým synem Honzíkem. Manžel pracuje jako nevidomý masér v lázních. Já jsem od synovo ztráty zraku doma.

Honzík se narodil s vadou zraku. Už v porodnici se přišlo na to, že nevidí na jedno oko. V osmi měsících mu na druhém naměřili -18 dioptrií. V tento okamžik nám velmi pomohli z rané péče Eda. Honzík i přes tento handicap byl velkým milovníkem knížek, ležel v nich pořád. Naučil se i sám číst. Má velmi rád zvířata a má o nich i velký přehled.

Postupně se projevovaly problémy s chováním, které se přisuzovaly zrakovému postižení. Ve čtyřech letech byl Honzovi diagnostikován dětský autismus. Jsme moc rádi, že jsme se hned dostali do péče terapeutky, která má s autisty výborné výsledky. Je neuvěřitelné, kam se Honzík díky ní posunul.

Podařilo se nám syna integrovat do běžné školky s asistentkou. Chvíli trvalo, než si všichni zvykli, ale myslím, že to bylo přínosné pro všechny. Děti si Jendu velmi oblíbily a on školku navštěvoval moc rád.

V té době jsme začali využívat služeb Heweru, z.s. Honzík s asistentkou chodí hlavně do lesa, na koupaliště, na brusle v létě i zimně.

V roce 2017 Honzík přišel i o zbytky zraku, byla to velká rána pro všechny, hlavně pro syna. Knihy mu dodnes moc chybí. Začal se tedy učit braillovo písmo. Rád poslouchá mluvené knížky, ještě radši si je nechá předčítat.

S tyfloturistickým oddílem jezdí na lyžák, pojede s nimi i podruhé na tábor.

Letošní rok syn nastoupil do první třídy v Ústí nad Labem do speciální školy. Honzíka do školy vozím 40 km každý den, čekám na něj do konce vyučování. Školní svoz ani družinu nemůže využívat, jen s osobním asistentem. Pro následující rok škola požaduje k Honzovi osobního asistenta i po dobu vyučování. Měl by řešit především jeho afekty.

Financování asistenta po celou dobu výuky je nad možnosti naší rodiny, proto se obracím o pomoc na váš fond Pečovatel. Za jakoukoliv pomoc budeme rádi.

Děkuji

Michaela, maminka Honzíka

Vzkazy