Darovat na Křídla pomoci

Vít B., 8 let

„Agresivní záchvaty přicházejí velmi rychle.“

Tomuto klientovi již není možné prostřednictvím nadačního fondu přispívat.Celkem dárci přispěli 0 Kč.

Příběh Vítka

Paní Z. je matka samoživitelka dvou synů, pětiletého M. a osmiletého Víta. Vítek má diagnostikovaný atypický autismus, lehké mentální postižení a ADHD. Maminka každodenně řeší náročné situace, které přináší Vítkovi diagnózy. Vítek vyžaduje dodržování stereotypů, protože v důsledku změn dochází k afektivním záchvatům, které doprovází agrese vůči matce, bratrovi, asistentkám, případně okolí. Často dojde k záchvatu i na veřejnosti. U Vítka je specifická rychlost s jakou afektivní záchvaty přicházejí a je tedy těžké, je včas odhadnou a zastavit či zmírnit. Další možnou příčinou agrese u Vítka je i jeho emoční nestabilita a velké potíže se spánkem. V důsledku agrese staršího bratra se u mladšího M. začínají objevovat psychické potíže. Bratr je velmi bázlivý a úzkostný, v prostředí školky se těžce adaptuje.

Vítek od září 2022 začal navštěvovat speciální základní školu, ale v důsledku velké zátěže školního prostředí ho maminka nyní vzdělává doma. Péče o Vítka je pro maminku velmi fyzicky, psychicky, a i ekonomicky náročná. V průběhu léta proběhla u maminky plánovaná operace kolene, takže došlo ke zvýšení asistencí. Také u Vítka během léta došlo ke zhoršení stavu a musel být hospitalizován v nemocnici, kde se nastavovala změna medikace. Uvažuje se i o dlouhodobější hospitalizaci v psychiatrické nemocnici.

I přes to všechno je Vítek obyčejný kluk, který má rád Lego, puzzle, skládačky a veškeré matematické počítání. Jako každé dnešní dítě má rád Tlapkovou patrolu či Minecraft.

V tuto chvíli jsou možnosti rodiny, jak zlepšit svoji finanční situaci nástupem do práce na částečný úvazek nebo přivýdělkem, prakticky nulové. Situace celé rodiny je velmi náročná a maminka opravdu poctivě a ze všech sil bojuje za zdraví dětí a stabilní rodinné prostředí.

Rodina spolupracuje s Rodinným Integračním Centrem z.s. od roku 2020, kdy využívala rannou péči. Nyní je Vítek ve věku, kdy již nesplňuje věkové rozhraní této sociální služby, a proto rodina čeká v pořadníku zájemců o službu sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi. Dále od ledna 2023 využívají v Rodinné Integračním Centrum z.s. osobní asistenci.