Zuzana K. - 54 let

Revmatoidní artritida Potřebuje 70 hod./měs. ~ 9100

"Chci se po letech dostat ven s vozíkem a povídat si s lidmi."

Chybí 165,7 hodin ~ 21541
Celkem již bylo darováno: 81167 Každých 130 odpovídá 1 hodině péče.

Chci darovat

Příběh Zuzany

Revmatoidní artritida (RA) se mi zpočátku začala projevovat ranní ztuhlostí zápěstí. Zpočátku se zápěstí lehce rozhýbalo, jenže toto onemocnění je zákeřné v tom, že se postupně přidávají další klouby a ráno se pak rozhýbat trvá delší dobu a navíc rozsah pohybu kloubu se zmenšuje. Já jsem navíc měla tu smůlu, že jsem měla RA juvenilní, což znamená od dětství.

Během let jsem prošla náročnou léčbou infuzemi, zlatými injekcemi, byla hospitalizována ve Výzkumném ústavu chorob revmatických, ale nemoc se mi stále zhoršovala. V roce 2002 jsem začala chodit o berlích a během dalšího roku přestala chodit úplně a od té doby jsem upoutána na lůžko.

Současná výše příspěvku 8 800,- Kč mi stačí pouze na zaplacení 2 hodin asistence denně. Asistenční služba mi pomáhá úplně ve všem, hygienou, toaletou, oblékáním, přípravou jídla, podáváním jídla a pití, nákupem a úklidem.

Bez této pomoci bych se neobešla a nemohla žít doma. Chtěla bych se po letech dostat ven na procházky s vozíkem a povídat si s lidmi.

Jak se má Zuzana:

Tento týden jsem se konečně dostala ven na vyjížďku,dokonce dvakrát.Poprvé na naší vesnickou náves pod lipy a podruhé na hřiště.Cítit čerstvý vzduch a vítr je opravdu nádherne.Abych se mohla dosta ven,  třeba jen na dvorek,musíme s asistentkou použít zvedák a byt si obě jisté,že tohle ,,monstrózní" zařízení ovládáme správně a bezpecně.Zatím to mame natrénované s jednou asistentkou,ostatní asistentky co se u mne střídají to teprve čeká.Tak nám prosím držte palce,ať to kolektivně zvládnem.Děkuji Vám za zaslané finanční příspěvky,

Koncem července mi Ortoservis doručil invalidní vozík schválený ZP.Když jsem se poprvé chystala ven,tak se mi při oblékání něco "natrhlo" z pravé strany v koleni.Když máte omezený pohyb kloubů,tak kolagenová vlákna u úponů,šlach a svalů nejsou tak pružná a tohle se může stát.Navíc jsem byla trochu ve stresu a moje asistentka Zlatka asi také (když sedím nebo ležím kalhoty a ponožky si moc neoblékám,tak to se Zlatkou nemáme natrénované) Na  doporučení lékaře jsem měla mít koleno 2-3 týdny v klidu. Jedna dobrá duše mi poradila obklady z čerstvého kořene kostivalu (kostivalová mast nebo gel z lékárny jsou opravdu slabé) Teď po 7 dnech "kostivalování" si můžu bez bolestí sednout. Ještě chci poděkovat za všechny finanční příspěvky a dary.❤

Minulý týden zdravotní pojišťovna konečně splnila svůj slib a doporučila lékaře který mi vyplnil formulář na invalidní vozík. Pan doktor vyplňování kolonek konzultoval s úředníky zp,bylo jich několik a já doufám,že mu poukaz nevrátí.Trvalo to všechno od počátečního nápadu konečně se dostat ven dlouho a podařilo se to jen díky pomoci paní ředitelky Moniky Hlinkové,asistentky Šárky,Mudr.Tomáši Zitkovi,sestřičce paní Zitkové a pánům od SOSAN (sanitní převoz).První pobyt venku,tedy zatím jen cesta k lékaři byl příjemný,venku foukal příjemný větřík a já konečně chápu asistentku Šárku, která miluje vítr a já ho od pátku miluju taky! Děkuji Vám všem co mi pomáháte i Vám co posíláte finanční přispěvky na asistenční péči.

  • Dnes 6.6.2012 je tomu přesně 15 let co jsem byla naposledy na procházce venku.Bylo to v lázních Bohdaneč v jejich zahradě.Tehdy se mi stalo to,že mi manžel řekl ať se k němu domů již nevracím,nechtěl se starat o nemocného člověka.Díky mamince a bratrovi jsem se mohla vratit do rodneho domu.Maminka mi pomáhala a starala se,ale dostat mě na invalidní vozík si netroufala a neměla na to ani dost fyzických sil.Jsem ji moc vděčná,že jsem mohla zůstat v domácím prostředí a moc ji tam nahoru děkuji.Děkuji i za všechny sponzorské finanční dary.❤

Ve středu 30.5.2017 v 18,30 se mnou,mojí asistentkou Šárkou a ředitelkou NF Pečovatel paní Monikou natáčela tv Barrandov reportáž.Reportáž běžela týž den večer ve zprávách.Můžete se na ní podívat na internetu v archivu televize.Jsem ráda,že jsem mohla poděkovat lidem za finanční podporu a dary které mi umožňují zůstat v domácím prostředí.Podpora státu nestačí na zaplacení všech hodin asistenční péče.Také jsem ráda,že jsem mohla lidem sdělit jaké potíže mám s vyřízením invalidního vozíku.

Dnes mám radost ze splnění mého jarního kytičkového snu.Mám za oknem zasazeny v truhlíku voskovky.Pro někoho je možná voskovka kytička co se dává na hřbitov,nejlépe se jí daří v polostínu,na prudkém slunci by se popálila.Maminka měla odzkoušeno,že je pro naše okna nejvhodnějsí a nejlépe tu kvete a tak jsem ráda,že s Alčou se nám podařilo najít truhlíky a par voskovek zasadit.Moc děkuji za všechny vaše zaslané finanční příspěvky.

Poslední středu v březnu jsem zažila velmi příjemný den.Přijela za mnou návštěva z Nadačního fondu Pečovatel.Konečně bylo u nás veselo a rušno a všechno nějak ožilo.Posledních pár měsíců občas slyším,že jsem pozitivní člověk.Pokud tomu tak je,tak za to vděčím hlavně negativním lidem.Je úplně jedno kde na takového člověka narazím,jestli při telefonování,osobně nebo ho vidím v tv.Vždycky si řeknu,že taková nikdy nechci být.Taky bych mohla hekat,fňukat a naříkat,bylo by mi ještě hůř,otrávila bych život svému okolí.Tak vlastně úplně stejnou energii co bych vložila do toho hekání,fňukání a naříkání vložím do toho abych se s nepříznivou situací vyrovnala.O letošních Velikonocích jsem se vyrovnávala s tím,že příbuzní z maminčiny strany kteří o svátcích zajeli na návštěvu už po smrti maminky asi nepřijedou,vlastně mi sestřenice kterou jsem před časem pozvala na návštěvu ani neodpověděla na smsku.Chci poděkovat za finanční příspěvky anonymní i ty s uvedeným jménem a děkuji i všem co mi pomáháte s vyřizováním vozíku a děkuji i paní Ince ktera mi pomahá duchovně.

Denně je člověk nucený přizpůsobovat se novým situacím,protoze svět se ohromně rychle mění.Je to náročné pro zdravého a stejně tak je to náročné pro nás zdravotně postižené.Když máte porouchané ,,vozítko " své duše -tělo potřebujete invalidní vozík a zvedák.Zvedák mám od poloviny března.Je starší,repasovaný.Teď začínam vyřizovat invalidnío vozík.Hezké slunečné počasí láká k procházkám a tak se snad také brzo dostanu ven.A chci poděkovat za zaslané finanční příspěvky,moc si vážím vaší pomoci,pomoci NF Pečovatel a pomoci asistentek.

Děkuji vám všem kteří mi přispíváte na asistenční službu.V prosinci a lednu jsem se mohla díky přítomnosti asistentky posadit i na pár hodin během dopoledne,nemusela jsem ležet jako tomu bylo dříve.Znamená to pro mne zkvalitnění života a možnost zůstat v domácím prostředí.Stále se vyrovnávám se smrtí maminky se kterou jsem v posledních letech strávila nejvíce času z celé naší rodiny.Velkou oporou mimo rodiny mi je asistentka Šárka,je to velmi empatická žena a pokud existují pozemští andělé zcela určitě mezi ně patří.

 

Začínám si vyřizovat zvedák a vozík,a na inzerát z loňského podzimu se ozval podvodník.

Začátkem roku jsem si začala vyřizovat zvedák.Podle paní doktorky schvalení trvá asi 6 týdnů.Pak bych si chtěla vybrat vozík.Jsem domluvená s fyzioterapeutem od společnosti která vozíky dodává ,že by mi pomohl vybrat ten správný.Mohla bych si vozíky osobně odzkoušet.V prosinci jsem se přesvědčila jak člověk musí být obezřetný pokud s někým o něčem jedná.Loni když jsem hledala pečovatelskou nebo asistenční službu nedařilo se mi najít žádnou která by měla v dosahu mého bydliště volného asistenta.Tehdy jsem podala inzerát,nikdo se ale neozval.V prosinci volal pán,byl velmi přatelský.tvrdil,že má pečovatelskou službu,dostatek volných asistentů,a je v iregistru MPSV.Začal mi volat opakovane,chtěl znát podrobnější informace a tvrdil,že je normální když asistent bydlí u klienta.Když jsem si zača ověřovat jeho infotůrmace zjistila jsem,že žádnou pečovatelskou službu nemá.natož aby byla registrovaná.Podle telefonního čísla ze kterého mi volal jsem zjistila,že má na internetu inzeráty kde hledá ubytování pro dvě osoby se základním vybavením. 

Vánoce byly smutné,v noci 11.12.nám zemřela maminka.Byla to ona která se o mě nejvíce starala a pomáhala mi od roku 2002.Dělala to i přesto,že měla sama od loňského roku zdravotní problémy.Letos v říjnu si při pádu zlomila bederní obratel a pri celkovém vyšetření se ukázalo,že má i to nejzežší onemocnění.Tři dny prřed svou smrtí dostala chřipku a prokašlala celou noc.Ráno bratr volal záchranku,maminka dostala kyslík,antibiotika ,v noci nám bohužel v nemocnici zemřela.Ráno než jí odvezla záchranka se mne ptala kolikátého je,moc si totiž přála být na Vánoce doma.

Děkuji NF Pečovatel za přijetí do jejich programu.

Děkuji asistenční službě HEWER za asistentky Šárku a Zlatku,a děkuji i paní vedoucí Kláře,že do puntíku splnila vše na čem se se mnou při sociálním šetření dohodla.

Velké poděkování patří všem za finanční příspěvky a dary,moc si vážím vaší pomoci

Vzkazy