Chci darovat

Antonie D., 11 let

Rettův syndrom Potřebuje 35 hod./měs. ~ 4 550 Kč

„Tonička potřebuje neustálý dohled, asistence je nezbytná.“

Květen Chybí 23,2 hodin
Červen Chybí 35 hodin
Červenec Chybí 35 hodin
Chybí 93,2 hodin ~ 12 110 Kč
Celkem již bylo darováno: 27 330 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

Příběh Toničky

Jmenuji se Antonie a říkají mi Tonička.

Narodila jsem se jako zdravé miminko v roce 2007. Dnes je mi 10 let a mám od tří let diagnostikován Rettův syndrom. Nemoc jsem měla již při narození, ale neprojevovala se. První příznaky se projevily až v jednom a půl roce. Tato nemoc vznikla mutací genu a je nevyléčitelná.

V jednom a půl roce jsem se přestala zajímat o hry, hračky a přestala jsem s rodiči komunikovat. Uzavřela jsem se do svého světa, kam nelze nikoho vpustit… Tehdy nikdo nevěděl, co mě trápí. Já jsem věděla jen to, že mě neposlouchá moje tělo. Že bych chtěla něco konkrétního udělat nebo povědět, ale nešlo to. Velmi mě to zlobilo. Dnes už vím, že se tehdy můj vývoj obrátil zpět a byl to nezvratný proces. Nešlo mi učit se další nové věci a k tomu jsem zapomněla i to, co jsem zatím dovedla: mluvit, ukazovat, uchopovat, reagovat…

Chodit jsem se naučila ve třech letech díky intenzivní rehabilitaci, kterou provozuji dodnes. K mé nemoci se přidávají další komplikace jako např. skolióza, epilepsie. Je proto nezbytné, abych rehabilitovala neustále. I tak se mi mobilita zhoršuje, chodím jen doma, kde se cítím bezpečně. Všude jinde se pohybuji na mechanickém vozíku.

Můj fyziologický vývoj se jinak nemění, rostu a sílím odpovídajíc věku. Pro moje rodiče je velkou zátěží mě celodenně zvedat z lehu, sedu nebo naopak.

Neumím si o nic říci, neumím si nic podat. Nedojdu si sama pro nic, nemohu si sama sednout na židli, křeslo nebo si lehnout na gauč či do postele. Neumím sama ani vstát z křesla či postele. Neumím naznačit, že potřebuji na záchod. Jsem plně odkázána na pomoc druhých. Když něco potřebuji akutně, křičím. Když jsem spokojená a šťastná, směji se.

Radost mi dělá, když se smím podívat na hezkou pohádku a také když poslouchám příjemnou hudbu. Mám ráda, když se mi zpívá. Jsem ráda, když mohu pobýt ve společnosti dalších lidí, nejčastěji kamarádů mých rodičů a jejich dětí. Jsem velmi společenská a zvídavá.

Snažím se do budoucna ovládat nějaký způsob komunikace jako náhražku řeči, ale je to velmi komplikovaná záležitost. Přesto se nevzdávám a využívám každou příležitost k porozumění nejen mé rodině, ale i okolnímu světu.

Jak se má Antonie:

I když nám na Velikonoce často ještě sněží, letos bylo krásně. A tak si i Tonička mohla vyšlápnout po svých. Když pod nohama nic neklouže, šlape se hned lépe. A když k tomu všemu vykoukne sluníčko a zazní ptačí zpěv, je na světě přece krásně! Děkujeme dárcům za příspěvky, které nám umožňují znovu nabrat sílu a energii k péči o Toničku.


V únoru nás pozvali na léčení do Košumberku, kam jezdíme každoročně a moc se nám tam líbí. Letos ale třeskuté mrazy nedovolily Toničce chodit moc dlouho venku. A tak zabalená v několika vrstvách jen krátce kontrolovala známá místa v okolí. Teď už jsme zase doma a trpělivě čekáme na jaro 🙂

Konečně jsme mohli vyzkoušet sáňky, jela máma, jel táta, a samozřejmě pokaždé jela Tonička! Sáňky jely pěkně zostra, dalo práci je ubrzdit. Od února si užíváme mírnější zimu v léčebně, kde Toničku zocelují náročné procedury 🙂

S koncem roku se loučíme se vším starým a očekáváme nové 😊 Tonička našla pod stromečkem mimojiné nové sáňky. Ale všechen sníh stihl odtát, tak se těšíme na nový a hned je půjdem otestovat. Kopec nemusíme hledat daleko, stačí vyjít z branky. Zatím ale chodíme po asfaltu, nedávno jsme si vyšli až do 850 m.n.m.

K nám do hor dorazila zima a já chodím na procházku už jen na necelou hodinku. Ve zbývajícím čase si musím najít nějakou zábavu doma. Miluji dívat se na pohádky v televizi, ale nejde dělat jen to. A tak také poslouchám písničky z rádia, cvičím, navštěvuji prarodiče… Dnes mi přišla chvilku doma zpestřit naše kočička Moly, která smí domů jen na chvilku a tak si to obě užíváme 🙂

Více

Vzkazy