Darovat na Křídla pomoci

František P., 13 let

„I přes veškeré překážky mě baví poznávat svět, i když ten můj je jiný.“

Tomuto klientovi již není možné prostřednictvím nadačního fondu přispívat.Celkem dárci přispěli 156 956 Kč.

Příběh Františka

Fanda se narodil předčasně. Přineslo to s sebou velkou spoustu zdravotních komplikací, které trvají dodnes. Prodělal krvácení do mozku, mnoho životu ohrožujících infekcí a nebyl schopen samostatného dýchání.

Dnes v 9. letech máme diagnózy DMO, středně těžká mentální retardace, téměř nevidomý ( zachován pouze světlocit na jedno oko), jeho motorika je omezená a nemluví. Velice rychle se unaví a není schopen dlouhého soustředění (učení je minutová záležitost), atypický autismus s agresivními sklony. Fanda potřebuje neustálou péči a dohled, tzn. asistenci ve všech činnostech. Vzhledem k vysoké unavitelnosti a častému přetížení zvuky z okolí, potřebuje pomoc při uklidnění a jistotu, kterou mu zajišťuje jeho asistentka. Také pomoc při jídle a hygieně.

Momentálně Fanda nedochází do školy, ale paní učitelka jezdí jednou týdně k nám domů. Fanda to ve škole nezvládá. Je tam na něj mnoho hluku a bohužel tam není žádná místnost, ani prostor, kde by se mohl uklidnit a opět zapojit do čiností. Výuku buď provádím já a nebo paní asistentka, která k nám jezdí také domů. Zůstala jsem na Fanouška sama a proto jsem velmi vděčná, že máme asistentku. Je to úžasný človíček, bez kterého bych už asi nefungovala. Pomáhá mi velmi a mohu si i odpočinout. Fanda si už na ni zvykl a nechá se od ní vést.

Její pomoc je pro mě i pro něj nepostradatelná.

Jak se má František

Tak nám začalo krásně pršet.Mamka říkala,ze je to potřeba. Ale ja mám teda jiné potřeby,než déšť. Nemůžu jít ven na prochazku. Prý bych nastydl,ale myslím,ze se mamce v tom dešti moc nechce. 😁😁 Tak jsem aspoň usmlouval svacinku. A bez chleba!!! Jindy ho do me mamka cpe,prý aby mi nebylo špatně.  Ale copak může být po takové dobrote špatně??No řeknete! !!!Teda řeknete to mojí mamce!!! Tak si všichni uzivejte zbytek prázdnin v úplné pohode. A hlavně v klidu.

I my si užíváme prázdniny. Jezdíme na výlety a máme bohatý program. Ale také musíme řešit neodkladné věci, jako je návštěva zubaře. Jelikož má Fanda atypicky autismus,nedá se běžně vyšetřit. Natož klidná návštěva u zubaře není možná. Ale my jsme zapojili všechny síly a možnosti. Paní zubařka nám zjistila,ze jeden zoubek roste jinak,než by měl.A tak po různých konzultacích a čekání,jsme dostali termín do nemocnice,kde ho Fandovi vyndali. Vše proběhlo dobře a bez komplikací,což u těchto dětí není vždy samozřejmé. Úžasná paní doktorka, která zákrok prováděla, byla rychlá a všechen personál v nemocnici úžasný a vstřícný k našim potřebám. Moc a moc děkujeme,ze to vše dobře dopadlo a Fanda uz může v klidu zase jíst.

Tak vám teda povím, že ty horka mi nedělají vůbec dobře. Doma je chladek, ale tam to moc dlouho nevydržím. Tak se mnou mamka musí jezdit autem na výlety. Máme různé zastávky a trasy, ale  nejraději mám tu v   obchode, kde mají spooooooousty zmrzky. Tak všem přeju, ať se taky mají jak ochladit, jako já.

Rádi bychom se s vámi podělili o další pokrok. Fanda od mala nesnesl na hlavě čepici. A až letos na jaře, po 11letech, jsem na zkoušku opět dala na jeho ,, kebulku „, jednu z čepic,  které leží doma v šuplíku. A světe div se, Fanda si ji nechal na hlavě. Pro jiné běžná věc, ale pro nás další krok dopředu. Huraaaaa…….. Tak se s vámi dělíme, o další naši radost. Krásné dny všem.

Jaro nám začalo v plné parádě a já s mamkou jsme teď stále venku. Užíváme si sluníčka a domů se vracíme unavení.  Mamka je ráda, říká,  že je velká práce mě utahat.😀😀 Já si to teda nemyslím, ale znáte to. Ty naše maminky pořád přehánějí 😉😉😁🤷‍♀️

Více