František P. - 9 let

Nevidomý, mentální retardace Potřebuje 60 hod./měs. ~ 7800

"I přes veškeré překážky mě baví poznávat svět, i když ten můj je jiný."

Chybí 159,4 hodin ~ 20722
Celkem již bylo darováno: 114126 Každých 130 odpovídá 1 hodině péče.

Chci darovat

Příběh Fandy

Fanda se narodil předčasně. Přineslo to s sebou velkou spoustu zdravotních komplikací, které trvají dodnes. Prodělal krvácení do mozku, mnoho životu ohrožujících infekcí a nebyl schopen samostatného dýchání.

Dnes v 9. letech máme diagnózy DMO, středně těžká mentální retardace, téměř nevidomý ( zachován pouze světlocit na jedno oko), jeho motorika je omezená a nemluví. Velice rychle se unaví a není schopen dlouhého soustředění (učení je minutová záležitost), atypický autismus s agresivními sklony. Fanda potřebuje neustálou péči a dohled, tzn. asistenci ve všech činnostech. Vzhledem k vysoké unavitelnosti a častému přetížení zvuky z okolí, potřebuje pomoc při uklidnění a jistotu, kterou mu zajišťuje jeho asistentka. Také pomoc při jídle a hygieně.

Momentálně Fanda nedochází do školy, ale paní učitelka jezdí jednou týdně k nám domů. Fanda to ve škole nezvládá. Je tam na něj mnoho hluku a bohužel tam není žádná místnost, ani prostor, kde by se mohl uklidnit a opět zapojit do čiností. Výuku buď provádím já a nebo paní asistentka, která k nám jezdí také domů. Zůstala jsem na Fanouška sama a proto jsem velmi vděčná, že máme asistentku. Je to úžasný človíček, bez kterého bych už asi nefungovala. Pomáhá mi velmi a mohu si i odpočinout. Fanda si už na ni zvykl a nechá se od ní vést.

Její pomoc je pro mě i pro něj nepostradatelná.

Jak se má František:

Podzim nám začíná a s ním i deštivé dny. Tak musíme trávit dny i doma. Fanda tancuje s asistentkou Simčou.

O prázdninách jsme měli pořád co dělat. Výlety, aktivity a milované pobyty venku. Bylo toho hodně. Také jsem byl týden na pobytu a užíval jsem si to.  Mezi tím vším, jsem si našel i čas na zasloužený odpočinek. 

Hodně často jezdím k babičce, chodíme tam na procházky a do pekárny pro chleba. Mám tam u ní také na chodbě úžasnou akustiku. Babi mi půjčí víčka od lahví a já zkouším, které zní nejlépe. A když už jsem z toho všeho unavený, tak si musím odpočinout. 

Jsem moc šťastný venku. Mohl bych tam být od rána, do večera. A když ještě můžu cákat s vodou, tak to je prostě super.

 Každé tulení s Fandou si užívám. Je to můj velký kluk, ale stále je to mazlík......

Venku je opravdu aprílové počasí. Chvíli teplíčko na tričko a druhý den opět zima na bundu. Tak budeme vyhlížet teplíčko a zatím se budeme zahřívat, jak to půjde.

Fanda je rád venku. Se svou asistentkou se vydali na hřiště, kde měl nové podněty, ke zkoumání. Fanouš má velmi rád zvuky.

Fanoušek má své dobré,ale i špatné dny. Museli jsme pořídit ochranou helmu, aby si při svých stavech, neublížil. Nerad ji nosí, ale je to ochrana, pro jeho hlavu. A když ho to přejde, tak sundaváme. Naštěstí ji nemusí nosit stále.

 

Když venku mrzne tak, že se lepí nosní dírky, tak si to užívám doma v teplíčku.

Od zářì máme nové a klidné bydliště. František objevil na hřišti novou formu relaxu.

Užívali jsme si s Fandou v Rejdicích u Kořenova. Moc jsme si to užívali. Fanda se snazil i zpívat.

František objevil na našem novém hřišti,opět atrakci pro sebe. To se prostě neomrzí.

Udělali jsme si výlet do Miskovic u Kutné hory. Bylo to moc fajn a užili jsme si to. Mají tam legrační zvířátka a nádherné koně.

Fanda je veselý kluk, který potřebuje velmi mnoho péče a dozoru. Nedávno jsme byli na výletě v Mirákulu a moc se mu líbil obří xylofon ze dřeva. Vydrželi jsme u něj dost dlouho. Krásně jsme si odpočinuli a jeli i mašinkou, která tam jezdí.

Vzkazy