Chci darovat

František P., 10 let

Nevidomý, mentální retardace Potřebuje 45 hod./měs. ~ 5 850 Kč

„I přes veškeré překážky mě baví poznávat svět, i když ten můj je jiný.“

Leden Pokryto
Únor Pokryto
Březen Pokryto
Chybí 0 hodin ~ 0 Kč
Celkem již bylo darováno: 156 306 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

Příběh Fandy

Fanda se narodil předčasně. Přineslo to s sebou velkou spoustu zdravotních komplikací, které trvají dodnes. Prodělal krvácení do mozku, mnoho životu ohrožujících infekcí a nebyl schopen samostatného dýchání.

Dnes v 9. letech máme diagnózy DMO, středně těžká mentální retardace, téměř nevidomý ( zachován pouze světlocit na jedno oko), jeho motorika je omezená a nemluví. Velice rychle se unaví a není schopen dlouhého soustředění (učení je minutová záležitost), atypický autismus s agresivními sklony. Fanda potřebuje neustálou péči a dohled, tzn. asistenci ve všech činnostech. Vzhledem k vysoké unavitelnosti a častému přetížení zvuky z okolí, potřebuje pomoc při uklidnění a jistotu, kterou mu zajišťuje jeho asistentka. Také pomoc při jídle a hygieně.

Momentálně Fanda nedochází do školy, ale paní učitelka jezdí jednou týdně k nám domů. Fanda to ve škole nezvládá. Je tam na něj mnoho hluku a bohužel tam není žádná místnost, ani prostor, kde by se mohl uklidnit a opět zapojit do čiností. Výuku buď provádím já a nebo paní asistentka, která k nám jezdí také domů. Zůstala jsem na Fanouška sama a proto jsem velmi vděčná, že máme asistentku. Je to úžasný človíček, bez kterého bych už asi nefungovala. Pomáhá mi velmi a mohu si i odpočinout. Fanda si už na ni zvykl a nechá se od ní vést.

Její pomoc je pro mě i pro něj nepostradatelná.

Jak se má František:

Podzim uz se přihlásil a začala nám být zima. Mamka mi teda vymyslela na kočár,místo deky slabý spacák. Je to fakt dobrý, nefouká mi nikde a já si v klidu a teple můžu zbaštit brambůrky. Nemám je tak často, jak bych chtěl. Mamka říká,abych neměl pupek. Tak je mám za odměnu. A tady jsem před tím pěkně šlapal po svých. Tak vás s mamkou zdravíme a užívejte podzimu.

Tak jsme si s mamkou a naší novou asistentkou řekli, že se projdem v parku v Poděbradech. Bylo velké horko, tak jsme se plížili ve stínech stromů. Tam to bylo fajn. Dali jsme si zmrzku na kolonádě a příjemně nás to ochladilo. Taky mě mamka zchladila vodou, aby mi nebylo špatně. Moc vás všechny zdravíme a přejeme příjemné dny.

Hřiště nás fakt baví. Teda nejvíc houpačky. Ty neomrzí. Všechny vás zdravíme i s novou asistentkou Andrejkou a užívejte léta.

Tak už jsou tu prázdniny. A můžu vám říct, že vyučování byla fuška. A mamka mi říkala, že prý se budeme učit i o prázdninách. Áchhhh jóóóó…… Ale dostal jsem za vízo krásnou sanitku a tak jsem řekl, že se teda budu učit i o prázdninách. Ale jen trochu…. 😀😀

Jezdíme s Fandou na rehabilitace do Čelákovic. Tam nám vždy poradí, jak máme cvičit a my pak doma trénujeme. Ne vždy se Fandovi chce, ale tentokrát byl velmi pochválen a bez řečí udělal, co měl. Tak jsem mu pak jako odměnu za šikovnost dala zmrzlinu a brouzdání v chladné vodě. Fakt bylo vedro, tak to sedlo.

Více

Vzkazy