Chci darovat

Jaromír G., 24 let

Mentální retardace, epilepsie Potřebuje 35 hod./měs. ~ 4 550 Kč

Matka: „Jára potřebuje ve všem dopomoc, zejména při sebeobsluze.“

Říjen Pokryto
Listopad Chybí 32 hodin
Prosinec Chybí 35 hodin
Chybí 67 hodin ~ 8 710 Kč
Celkem již bylo darováno: 18 590 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

Příběh Járy

Jára se narodil jako zdravé dítě.Ve dvou letech dostal horečku,těžký otok mozku a následovala epilepsie,mentální retardace,hyperaktivita.Přestože jsme se nedopátrali s lékaři příčiny,Jára bojoval o přežití a je zázrak,že po tom všem dokázal znovu chodit,časem i mluvit a naštěstí nyní po 22letech vypadá jako normální mladý muž.

Jára potřebuje ve všem dopomoc,zejména při sebeobsluze,oblékání,koupání,doprovod prakticky všude,neorientuje se v čase ani místě.Pozná,kde je doma,kam chodí do školy,ale sám se nikam vypravit nemůže.Snažili jsme se spolu s učitelkami ve speciální škole naučit ho psát a číst,což se nepodařilo.Jára má ale velký přehled,má rád společnost,má rád lidi kolem sebe,hudbu.Snaží se pomáhat,to co zvládne.Umí třeba dokonale oškrábat brambory,jen je nutno nachystat větší množství a zavčas ho zabrzdit.

Navštěvuje nyní praktickou školu,kde se učí vaření,zahradničení a sebeobslužné práce.

Moc rád někam cestuje,na výlety,do restaurace,prostě za zábavou.Bohužel bez doprovodu nic nelze.Proto využíváme osobní asistenci.

Starám se také o Járového bratra,který je hodně hyperaktivní.Péče o oba je dost náročná a vyčerpávající.Takže hledám touto cestou řešení pro Járu,aby si mohl splnit některé ze svých přání a mohl poznat to,co prožívají normální mladí lidé.Někam si vyjít,pobavit se atd.

Máma Mirka

Jak se má Jaromír:

Zdravíme všechny dárce,kterým děkujeme,že může Jára realizovat své aktivity.V srpnu jsme byli povětšinou spolu doma,na zahrádce,občas kolo.Jára si užíval volna a nicnedělání.S asistentkou měli výlety:navštívili klášter ve Šternberku,také bobovou dráhu,z čehož jsme byli všichni pěkně vykulení,protože Járovi uletěla při sjezdu čepice,ale vše dobře dopadlo,čepice se našla.Járovi se to moc líbilo.Takže očekáváme zářijový nástup posledním rokem do praktické školy.

Pozdravujeme všechny o prázdninách.Jára je moc rád,že nemusí do školy a může ráno vyspávat.Týden dojížděl do stacionáře,kde měli bohatý program a taky výlety do okolí.Asistentky ho doprovázely domů,aby si máma mohla odpočinout.Největší zážitek byl na výletě s asistentkou Ivanou,když vyjeli na kolech do cukrárny.Zvládli to bezvadně a Jára byl moc nadšený,že jede bez mámy.

Jára se v květnu už hodně těšil na prázdniny a moc se mu do školy nechtělo.Navštěvoval kroužek cestování a také byl s asistentkou Barborou na některých zajímavých místech v Olomouci,mezi něž patří i obchodní centrum Šantovka,kde byl Jára nadšený z výstavy obrazů,u kterých se mohl vyfotit se svým oblíbencem Mercurym.Nadále navštěvoval každou středu minigolf pokud to jen šlo s počasím.

Jára chtěl vyzkoušet něco nového.S pomocí asistentky vyrazil na minigolf a byl velmi nadšený a moc ho to bavilo. Takže by to rád opakoval v blízké době zase.Navíc se potkal s příjemnými mladými lidmi svého věku,bavil se s nimi a také hrál,což by sám nikdy nezažil.Jen díky asistenci si může uskutečnit některé svoje sny a plány.Takže velká spokojenost na jeho straně a velké díky.

Dobrý den.Květen je nádherný měsíc,všechno kvete a ani Jára nesedí doma,ale bývá hodně venku.Díky asistenci podniká akce po městě:jezdil s asistentkou na koloběžkách po dětském dopravním hřišti(chlubil se že jezdil občas na červenou),také asistentka doprovází Járu častěji ze školy domů a pomáhá mu zvládat cestování městskou dopravou.

Jára se s nadšením zúčastnil „Pálení čarodějnic“kde si to vážně užil i s taneční zábavou do pozdních večerních hodin.Moc děkujeme za podporu.Mirka(máma).

Více

Vzkazy