Chci darovat

Jaromír G., 25 let

Mentální retardace, epilepsie Potřebuje 35 hod./měs. ~ 4 550 Kč

Matka: „Jára potřebuje ve všem dopomoc, zejména při sebeobsluze.“

Prosinec Chybí 20 hodin
Leden Chybí 35 hodin
Únor Chybí 35 hodin
Chybí 90 hodin ~ 11 700 Kč
Celkem již bylo darováno: 49 670 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

Příběh Járy

Jára se narodil jako zdravé dítě.Ve dvou letech dostal horečku,těžký otok mozku a následovala epilepsie,mentální retardace,hyperaktivita.Přestože jsme se nedopátrali s lékaři příčiny,Jára bojoval o přežití a je zázrak,že po tom všem dokázal znovu chodit,časem i mluvit a naštěstí nyní po 22letech vypadá jako normální mladý muž.

Jára potřebuje ve všem dopomoc,zejména při sebeobsluze,oblékání,koupání,doprovod prakticky všude,neorientuje se v čase ani místě.Pozná,kde je doma,kam chodí do školy,ale sám se nikam vypravit nemůže.Snažili jsme se spolu s učitelkami ve speciální škole naučit ho psát a číst,což se nepodařilo.Jára má ale velký přehled,má rád společnost,má rád lidi kolem sebe,hudbu.Snaží se pomáhat,to co zvládne.Umí třeba dokonale oškrábat brambory,jen je nutno nachystat větší množství a zavčas ho zabrzdit.

Navštěvuje nyní praktickou školu,kde se učí vaření,zahradničení a sebeobslužné práce.

Moc rád někam cestuje,na výlety,do restaurace,prostě za zábavou.Bohužel bez doprovodu nic nelze.Proto využíváme osobní asistenci.

Starám se také o Járového bratra,který je hodně hyperaktivní.Péče o oba je dost náročná a vyčerpávající.Takže hledám touto cestou řešení pro Járu,aby si mohl splnit některé ze svých přání a mohl poznat to,co prožívají normální mladí lidé.Někam si vyjít,pobavit se atd.

Máma Mirka

Jak se má Jaromír:

Zima se blíží a Jára stále častěji mluví jen o Vánocích,dárcích a cukroví.Má Vánoce moc rád a plánuje si celý rok,co potřebuje,co by chtěl.Hlavně traktory,kombajny a kytary.A jak potřebuje nutně letět do USA pro kytaru.Naše asistentky mu nadále pomáhají.Jára byl v kině a v posilovně,hodně se mu líbila procházka lesem.Moc rád si povídá a je velmi vděčný,když mu asistentka čte pohádky.Hlavně Krkonošské pohádky,ty miluje.

Dobrý den.Všechny naše příznivce velice zdravíme.Járovi se začala opět pomalu rozjíždět asistence po prázdninách,tak uvidíme,jak to půjde. S asistentkou máme bezproblémovou komunikaci a snaží se nám vyhovět. Velkým zlomem je v Járově dalším životě skutečnost,že ukončil vzdělávání a nyní bude pouze využívat sociální placené služby,takže si velice vážíme Vašich příspěvků na asistenční služby, které jsou pro Járu nezbytné k jeho fungování v životě a bohužel finančně nákladné.Jára byl s asistentkou na procházce po městě,zašli na zmrzlinu,je fajn,když může ven „sám“ a užít si bez mámy.Přejeme krásný podzim.

Pozdravujeme všechny.Během prázdnin je Jára doma,občas mi pomáhá mi na zahradě ,hraje si v pokoji a pouští muziku.Asistenci nevyužíváme,jsou prázdniny a naše asistentka má prázdniny také.Takže se uvidíme až v září.

Více

Vzkazy