Chci darovat

Jaromír G., 24 let

Mentální retardace, epilepsie Potřebuje 35 hod./měs. ~ 4 550 Kč

Matka: „Jára potřebuje ve všem dopomoc, zejména při sebeobsluze.“

Srpen Pokryto
Září Pokryto
Říjen Chybí 28 hodin
Chybí 28 hodin ~ 3 640 Kč
Celkem již bylo darováno: 18 590 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

Příběh Járy

Jára se narodil jako zdravé dítě.Ve dvou letech dostal horečku,těžký otok mozku a následovala epilepsie,mentální retardace,hyperaktivita.Přestože jsme se nedopátrali s lékaři příčiny,Jára bojoval o přežití a je zázrak,že po tom všem dokázal znovu chodit,časem i mluvit a naštěstí nyní po 22letech vypadá jako normální mladý muž.

Jára potřebuje ve všem dopomoc,zejména při sebeobsluze,oblékání,koupání,doprovod prakticky všude,neorientuje se v čase ani místě.Pozná,kde je doma,kam chodí do školy,ale sám se nikam vypravit nemůže.Snažili jsme se spolu s učitelkami ve speciální škole naučit ho psát a číst,což se nepodařilo.Jára má ale velký přehled,má rád společnost,má rád lidi kolem sebe,hudbu.Snaží se pomáhat,to co zvládne.Umí třeba dokonale oškrábat brambory,jen je nutno nachystat větší množství a zavčas ho zabrzdit.

Navštěvuje nyní praktickou školu,kde se učí vaření,zahradničení a sebeobslužné práce.

Moc rád někam cestuje,na výlety,do restaurace,prostě za zábavou.Bohužel bez doprovodu nic nelze.Proto využíváme osobní asistenci.

Starám se také o Járového bratra,který je hodně hyperaktivní.Péče o oba je dost náročná a vyčerpávající.Takže hledám touto cestou řešení pro Járu,aby si mohl splnit některé ze svých přání a mohl poznat to,co prožívají normální mladí lidé.Někam si vyjít,pobavit se atd.

Máma Mirka

Jak se má Jaromír:

Jára se v květnu už hodně těšil na prázdniny a moc se mu do školy nechtělo.Navštěvoval kroužek cestování a také byl s asistentkou Barborou na některých zajímavých místech v Olomouci,mezi něž patří i obchodní centrum Šantovka,kde byl Jára nadšený z výstavy obrazů,u kterých se mohl vyfotit se svým oblíbencem Mercurym.Nadále navštěvoval každou středu minigolf pokud to jen šlo s počasím.

Jára chtěl vyzkoušet něco nového.S pomocí asistentky vyrazil na minigolf a byl velmi nadšený a moc ho to bavilo. Takže by to rád opakoval v blízké době zase.Navíc se potkal s příjemnými mladými lidmi svého věku,bavil se s nimi a také hrál,což by sám nikdy nezažil.Jen díky asistenci si může uskutečnit některé svoje sny a plány.Takže velká spokojenost na jeho straně a velké díky.

Dobrý den.Květen je nádherný měsíc,všechno kvete a ani Jára nesedí doma,ale bývá hodně venku.Díky asistenci podniká akce po městě:jezdil s asistentkou na koloběžkách po dětském dopravním hřišti(chlubil se že jezdil občas na červenou),také asistentka doprovází Járu častěji ze školy domů a pomáhá mu zvládat cestování městskou dopravou.

Jára se s nadšením zúčastnil „Pálení čarodějnic“kde si to vážně užil i s taneční zábavou do pozdních večerních hodin.Moc děkujeme za podporu.Mirka(máma).

Jára má velkou radost z oblečku Freddieho Mercuryho.Také absolvuje pravidelně každý čtvrtek procházky po městě spolu s asistentkou byl na zmrzlině,kterou si sám koupil.

Více

Vzkazy