Chci darovat

Jaromír G., 24 let

Mentální retardace, epilepsie Potřebuje 35 hod./měs. ~ 4 550 Kč

Matka: „Jára potřebuje ve všem dopomoc, zejména při sebeobsluze.“

Prosinec Chybí 23 hodin
Leden Chybí 35 hodin
Únor Chybí 35 hodin
Chybí 93 hodin ~ 12 090 Kč
Celkem již bylo darováno: 18 590 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

Příběh Járy

Jára se narodil jako zdravé dítě.Ve dvou letech dostal horečku,těžký otok mozku a následovala epilepsie,mentální retardace,hyperaktivita.Přestože jsme se nedopátrali s lékaři příčiny,Jára bojoval o přežití a je zázrak,že po tom všem dokázal znovu chodit,časem i mluvit a naštěstí nyní po 22letech vypadá jako normální mladý muž.

Jára potřebuje ve všem dopomoc,zejména při sebeobsluze,oblékání,koupání,doprovod prakticky všude,neorientuje se v čase ani místě.Pozná,kde je doma,kam chodí do školy,ale sám se nikam vypravit nemůže.Snažili jsme se spolu s učitelkami ve speciální škole naučit ho psát a číst,což se nepodařilo.Jára má ale velký přehled,má rád společnost,má rád lidi kolem sebe,hudbu.Snaží se pomáhat,to co zvládne.Umí třeba dokonale oškrábat brambory,jen je nutno nachystat větší množství a zavčas ho zabrzdit.

Navštěvuje nyní praktickou školu,kde se učí vaření,zahradničení a sebeobslužné práce.

Moc rád někam cestuje,na výlety,do restaurace,prostě za zábavou.Bohužel bez doprovodu nic nelze.Proto využíváme osobní asistenci.

Starám se také o Járového bratra,který je hodně hyperaktivní.Péče o oba je dost náročná a vyčerpávající.Takže hledám touto cestou řešení pro Járu,aby si mohl splnit některé ze svých přání a mohl poznat to,co prožívají normální mladí lidé.Někam si vyjít,pobavit se atd.

Máma Mirka

Jak se má Jaromír:

Všechny Vás moc pozdravujeme.Jára navštěvuje školu a nadále nám velmi pomáhají asistenti,zejména s doprovody ze školy domů.Jára má nového asistenta a hodně si rozumí a plánují co podniknou.Protože bylo ještě pěkné počasí,udělali jsme si výlet do Frenštátu pod Radhoštěm a prošli si naučnou stezku“ Beskydské nebe“.

Začal nám poslední rok v Praktické škole.Jára to zatím zvládá jakž takž,i když se mu moc nechce.Nejde u něj o klasickou výuku matematiky,češtiny atd,má individuální vzdělávací plán. Jde v jeho případě o zvládání soběstačnosti.Zvládá práce na zahradě,práce v kuchyňce s dopomocí asistentů a paní učitelek.Také nám velmi pomáhají asistentky s doprovody ze školy domů a asistencí na akcích pořádaných  občanským sdružením pro lidi s mentálním postižením(letní kino,posezení v restauraci samozřejmě bez rodičů atd.)

Asi hlavní událostí v životě Járy je teď zkoušení pracovního uplatnění  s dopomocí asistentů.Je šikovný,velmi se snaží,chce pracovat a baví ho to,jen potřebuje vedení a zpětnou vazbu,tedy asistenta,který mu bude říkat co dělat a jak.Zatím zkoušíme,co by ho bavilo,taky jak dlouho u práce vydrží (např. zaleje 2 rajčata a už je hotovo,už to mám,jsem unavený a jdu domů).Hodně nás překvapil u úklidu dřeva,které sám nařezal,uklidil a ptá se,kdy zas půjde do práce.U těchto lidí je velmi těžké najít nějaké uplatnění na trhu práce,takže budeme doufat.

Zdravíme všechny dárce,kterým děkujeme,že může Jára realizovat své aktivity.V srpnu jsme byli povětšinou spolu doma,na zahrádce,občas kolo.Jára si užíval volna a nicnedělání.S asistentkou měli výlety:navštívili klášter ve Šternberku,také bobovou dráhu,z čehož jsme byli všichni pěkně vykulení,protože Járovi uletěla při sjezdu čepice,ale vše dobře dopadlo,čepice se našla.Járovi se to moc líbilo.Takže očekáváme zářijový nástup posledním rokem do praktické školy.

Pozdravujeme všechny o prázdninách.Jára je moc rád,že nemusí do školy a může ráno vyspávat.Týden dojížděl do stacionáře,kde měli bohatý program a taky výlety do okolí.Asistentky ho doprovázely domů,aby si máma mohla odpočinout.Největší zážitek byl na výletě s asistentkou Ivanou,když vyjeli na kolech do cukrárny.Zvládli to bezvadně a Jára byl moc nadšený,že jede bez mámy.

Jára se v květnu už hodně těšil na prázdniny a moc se mu do školy nechtělo.Navštěvoval kroužek cestování a také byl s asistentkou Barborou na některých zajímavých místech v Olomouci,mezi něž patří i obchodní centrum Šantovka,kde byl Jára nadšený z výstavy obrazů,u kterých se mohl vyfotit se svým oblíbencem Mercurym.Nadále navštěvoval každou středu minigolf pokud to jen šlo s počasím.

Více

Vzkazy