Darovat na Křídla pomoci

Jaromír G., 28 let

Mentální retardace, epilepsie Potřebuje 25 hod./měs. ~ 3 250 Kč

Matka: „Jára potřebuje ve všem dopomoc, zejména při sebeobsluze.“

Únor Chybí 5,2 hodin
Březen Chybí 25 hodin
Duben Chybí 25 hodin
Chybí 55,2 hodin ~ 7 180 Kč
Celkem již bylo darováno: 112 680 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

Příběh Járy

Jára se narodil jako zdravé dítě.Ve dvou letech dostal horečku,těžký otok mozku a následovala epilepsie,mentální retardace,hyperaktivita.Přestože jsme se nedopátrali s lékaři příčiny,Jára bojoval o přežití a je zázrak,že po tom všem dokázal znovu chodit,časem i mluvit a naštěstí nyní po 22letech vypadá jako normální mladý muž.

Jára potřebuje ve všem dopomoc,zejména při sebeobsluze,oblékání,koupání,doprovod prakticky všude,neorientuje se v čase ani místě.Pozná,kde je doma,kam chodí do školy,ale sám se nikam vypravit nemůže.Snažili jsme se spolu s učitelkami ve speciální škole naučit ho psát a číst,což se nepodařilo.Jára má ale velký přehled,má rád společnost,má rád lidi kolem sebe,hudbu.Snaží se pomáhat,to co zvládne.Umí třeba dokonale oškrábat brambory,jen je nutno nachystat větší množství a zavčas ho zabrzdit.

Navštěvuje nyní praktickou školu,kde se učí vaření,zahradničení a sebeobslužné práce.

Moc rád někam cestuje,na výlety,do restaurace,prostě za zábavou.Bohužel bez doprovodu nic nelze.Proto využíváme osobní asistenci.

Starám se také o Járového bratra,který je hodně hyperaktivní.Péče o oba je dost náročná a vyčerpávající.Takže hledám touto cestou řešení pro Járu,aby si mohl splnit některé ze svých přání a mohl poznat to,co prožívají normální mladí lidé.Někam si vyjít,pobavit se atd.

Máma Mirka

Jak se má Jaromír

Dobrý den. Nacházíme se v tíživé zdravotní i finanční  situaci díky covidu, úhradám za energie a nemožnosti asistence(karanténa). Troufám si říct, že takovou situaci jsem doposud nezažila, absolutní bezmoc. Jára díky nedostatku kyslíku u covidu má zřejmě následky, čekáme na EEG. Je možné, že se mu znovu spustí epileptické záchvaty. Volala jsem dvakrát pohotovost i díky svému stavu a nedostatku kyslíku.  Navíc naše asistentka nám oznámila, že končí a možnost náhrady zatím není. Takže vůbec netuším, co bude dál. Dětem se snažím vysvětlit, že zdraví a bydlení je přesnější než dárky. Snad to přijmou, ale upřímně, dobře mi z toho není. Hlavní teď je, abych se dala zdravotně do pořádku a také vyřešila naše zdravotní komplikace po covidu. Mám ale obavy, že bez asistence to asi moc nepůjde.

Dobrý den. V měsíci listopadu Jára s asistentkou cestoval ze stacionáře domů. Ozdobili spolu okno na Vánoce v pokojíčku. Jára se na Vánoce moc těší, já tedy už méně díky finančním problémům, které nám způsobil dodavatel plynu. Takže jsem byla nucena odhlásit veškeré aktivity, včetně docházky do stacionáře. Další překvapení bylo, že nám asistentka oznámila, že končí, taktéž z finančních důvodů a poslední kapkou je covid, s kterým nyní už týden bojujeme. Tak vůbec netuším, co nás čeká.

Zdravíme Vás všechny velice. S Jardou jsme celý říjen doma, bohužel byl nachlazený, a pak máme obavy z nákazy,takze nikam nechodíme. Jen díky asistentce mužem trochu fungovat. Jezdí za Jardou, povídá si s ním a tráví s ním trochu času, abychom to zvládli.

Dobrý den. Jára byl s asistentkou v parku,kde  tvořili pískové obrázky. Jára se na asistentku vždy těší. Hlavně, jak si budou spolu povídat.

Dobrý den. Zdravíme z prázdnin. Většinou jsme a Jardou doma, ale podařilo se nám domluvit se s asistentkou a Jara jel s ní na výlet do Lednice. Tak měl velký zážitek a velká spokojenost.

Více

Vzkazy