Chci darovat

Jaromír G., 25 let

Mentální retardace, epilepsie Potřebuje 35 hod./měs. ~ 4 550 Kč

Matka: „Jára potřebuje ve všem dopomoc, zejména při sebeobsluze.“

Listopad Chybí 35 hodin
Prosinec Chybí 35 hodin
Leden Chybí 35 hodin
Chybí 105 hodin ~ 13 650 Kč
Celkem již bylo darováno: 47 320 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

Příběh Járy

Jára se narodil jako zdravé dítě.Ve dvou letech dostal horečku,těžký otok mozku a následovala epilepsie,mentální retardace,hyperaktivita.Přestože jsme se nedopátrali s lékaři příčiny,Jára bojoval o přežití a je zázrak,že po tom všem dokázal znovu chodit,časem i mluvit a naštěstí nyní po 22letech vypadá jako normální mladý muž.

Jára potřebuje ve všem dopomoc,zejména při sebeobsluze,oblékání,koupání,doprovod prakticky všude,neorientuje se v čase ani místě.Pozná,kde je doma,kam chodí do školy,ale sám se nikam vypravit nemůže.Snažili jsme se spolu s učitelkami ve speciální škole naučit ho psát a číst,což se nepodařilo.Jára má ale velký přehled,má rád společnost,má rád lidi kolem sebe,hudbu.Snaží se pomáhat,to co zvládne.Umí třeba dokonale oškrábat brambory,jen je nutno nachystat větší množství a zavčas ho zabrzdit.

Navštěvuje nyní praktickou školu,kde se učí vaření,zahradničení a sebeobslužné práce.

Moc rád někam cestuje,na výlety,do restaurace,prostě za zábavou.Bohužel bez doprovodu nic nelze.Proto využíváme osobní asistenci.

Starám se také o Járového bratra,který je hodně hyperaktivní.Péče o oba je dost náročná a vyčerpávající.Takže hledám touto cestou řešení pro Járu,aby si mohl splnit některé ze svých přání a mohl poznat to,co prožívají normální mladí lidé.Někam si vyjít,pobavit se atd.

Máma Mirka

Jak se má Jaromír:

Dobrý den.Všechny naše příznivce velice zdravíme.Járovi se začala opět pomalu rozjíždět asistence po prázdninách,tak uvidíme,jak to půjde. S asistentkou máme bezproblémovou komunikaci a snaží se nám vyhovět. Velkým zlomem je v Járově dalším životě skutečnost,že ukončil vzdělávání a nyní bude pouze využívat sociální placené služby,takže si velice vážíme Vašich příspěvků na asistenční služby, které jsou pro Járu nezbytné k jeho fungování v životě a bohužel finančně nákladné.Jára byl s asistentkou na procházce po městě,zašli na zmrzlinu,je fajn,když může ven „sám“ a užít si bez mámy.Přejeme krásný podzim.

Pozdravujeme všechny.Během prázdnin je Jára doma,občas mi pomáhá mi na zahradě ,hraje si v pokoji a pouští muziku.Asistenci nevyužíváme,jsou prázdniny a naše asistentka má prázdniny také.Takže se uvidíme až v září.

Milí přátelé,

v měsíci červnu Jára úspěšně ukončil závěrečnou zkouškou praktickou školu.Byla to velká sláva,velké nervy,ale nakonec vše dobře dopadlo a řádně to oslavil se spolužáky, vyučujícími i s rodinou.Tímto Járovo vzdělávání končí,nechce dál chodit do školy.S asistentkou to oslavili výletem do Zoo v Praze,to se mu velice líbilo,až na ta šílené vedro okolo 40 stupňů!Takže přijel úplně vyřízený,ale plný zážitků.Pražská zoo je opravdu super.Na prázdniny se moc těší,asistenci během prázdnin bohužel mít nebudeme,protože asistentka má také své aktivity a náhradníka se nepodařilo zajistit.Možná nějaké hodiny v srpnu.Jinak Jára v září nastupuje do stacionáře,kam se moc těší,má tam již nějaké známé i ze školy.Návštěvy budou závislé na našich finančních možnostech,protože jde již o placenou soc.službu.Tak doufám,že alespoň 2krát do týdne Jára bude stacionář navštěvovat.Jinak zůstává doma s mámou.Tak užívejte letních dnů!Jára a máma.

Více

Vzkazy