Chci darovat

Jaromír G., 25 let

Mentální retardace, epilepsie Potřebuje 35 hod./měs. ~ 4 550 Kč

Matka: „Jára potřebuje ve všem dopomoc, zejména při sebeobsluze.“

Srpen Chybí 28,5 hodin
Září Chybí 35 hodin
Říjen Chybí 35 hodin
Chybí 98,5 hodin ~ 12 800 Kč
Celkem již bylo darováno: 47 320 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

Příběh Járy

Jára se narodil jako zdravé dítě.Ve dvou letech dostal horečku,těžký otok mozku a následovala epilepsie,mentální retardace,hyperaktivita.Přestože jsme se nedopátrali s lékaři příčiny,Jára bojoval o přežití a je zázrak,že po tom všem dokázal znovu chodit,časem i mluvit a naštěstí nyní po 22letech vypadá jako normální mladý muž.

Jára potřebuje ve všem dopomoc,zejména při sebeobsluze,oblékání,koupání,doprovod prakticky všude,neorientuje se v čase ani místě.Pozná,kde je doma,kam chodí do školy,ale sám se nikam vypravit nemůže.Snažili jsme se spolu s učitelkami ve speciální škole naučit ho psát a číst,což se nepodařilo.Jára má ale velký přehled,má rád společnost,má rád lidi kolem sebe,hudbu.Snaží se pomáhat,to co zvládne.Umí třeba dokonale oškrábat brambory,jen je nutno nachystat větší množství a zavčas ho zabrzdit.

Navštěvuje nyní praktickou školu,kde se učí vaření,zahradničení a sebeobslužné práce.

Moc rád někam cestuje,na výlety,do restaurace,prostě za zábavou.Bohužel bez doprovodu nic nelze.Proto využíváme osobní asistenci.

Starám se také o Járového bratra,který je hodně hyperaktivní.Péče o oba je dost náročná a vyčerpávající.Takže hledám touto cestou řešení pro Járu,aby si mohl splnit některé ze svých přání a mohl poznat to,co prožívají normální mladí lidé.Někam si vyjít,pobavit se atd.

Máma Mirka

Jak se má Jaromír:

Milí přátelé,

v měsíci červnu Jára úspěšně ukončil závěrečnou zkouškou praktickou školu.Byla to velká sláva,velké nervy,ale nakonec vše dobře dopadlo a řádně to oslavil se spolužáky, vyučujícími i s rodinou.Tímto Járovo vzdělávání končí,nechce dál chodit do školy.S asistentkou to oslavili výletem do Zoo v Praze,to se mu velice líbilo,až na ta šílené vedro okolo 40 stupňů!Takže přijel úplně vyřízený,ale plný zážitků.Pražská zoo je opravdu super.Na prázdniny se moc těší,asistenci během prázdnin bohužel mít nebudeme,protože asistentka má také své aktivity a náhradníka se nepodařilo zajistit.Možná nějaké hodiny v srpnu.Jinak Jára v září nastupuje do stacionáře,kam se moc těší,má tam již nějaké známé i ze školy.Návštěvy budou závislé na našich finančních možnostech,protože jde již o placenou soc.službu.Tak doufám,že alespoň 2krát do týdne Jára bude stacionář navštěvovat.Jinak zůstává doma s mámou.Tak užívejte letních dnů!Jára a máma.

Zdravíme a zasíláme opět informace,jak se nám daří.Velice děkujeme Vaši podporu a za pomoc  Nadačního fondu.Jára se už moc těší na prázdniny, že se nebude muset učit. S asistentkou navštívili veteran arenu,protože Jára miluje stará auta.Asistentka ho nadále doprovází při cestování ze školy domů.

Velice všechny s Járou pozdravujeme.V měsíci dubnu se Jára seznamoval s novou asistentkou,která ho doprovází ze školy domů.Svátky velikonoční si užil dostatečně,barvil vajíčka ve velikonoční dílně,pekli jsme beránka a perníčky.

Zdravíme všechny naše podporovatele.Začíná teplo,tak se nám podařilo vyjet za vesnici na kole a trošku se projet.Bylo to fajn.Jára pořád chce zimu a aby sněžilo,chce topit a  nadává na teplo.Tak doufám,že nám tu zimu nepřivolá zpátky.Mějte se fajn a užívejte sluníčka.

Všechny velice pozdravujeme a děkujeme za Vaši podporu.Konečně se začíná probouzet jaro,a tak Jára tráví více času venku s asistenty.V přírodě je fajn a Jára má procházky moc rád.Takže pokud to jen trochu jde,jdeme  k rybníku nebo do parku.Jára vnímá jak nám lezou tulipány,kvetou sněženky,kočičky.Mějte se jarně a užívejte přírody.Mirka a Jára.

Více

Vzkazy