Chci darovat

Jaromír G., 24 let

Mentální retardace, epilepsie Potřebuje 35 hod./měs. ~ 4 550 Kč

Matka: „Jára potřebuje ve všem dopomoc, zejména při sebeobsluze.“

Duben Pokryto
Květen Pokryto
Červen Pokryto
Chybí 0 hodin ~ 0 Kč
Celkem již bylo darováno: 11 040 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

Příběh Járy

Jára se narodil jako zdravé dítě. Ve dvou letech dostal horečku, měl těžký otok mozku, byl hospitalizován v Olomouci, Praze a Brně. Nikde nenašli příčinu-neznámá etiologie. Až nyní po 20-ti letech se domníváme po konzultacích s nezávislými lékaři, že šlo o reakci po očkování hexavakcínou. Bohužel Jára utrpěl značné odumření mozku, následně epileptické záchvaty, hyperaktivita, následně mentální retardace. Učila jsem ho znovu chodit, polykat a mluvit. Otec od nás odešel a rodina se stáhla do ústraní, odstěhovala jsem se i z naší vesnice do podnájmu do města, abychom byli ušetřeni neustálých útrpných pohledů a dotazů co budu dělat.

Tak jsem zůstala na vše sama. Velmi vyčerpávající bylo zvládání šílených stavů, které Jára měl (až 20záchvatů denně, vůbec nespal, útěky, rozbíjení všeho). Nicméně jsem se snažila brát ho mezi lidi, ať koukají, jak chtějí, snažila jsem se všemožně sehnat peníze, nějak žít. Nyní po letech se vše na mně podepisuje a sama jsem již v částečném invalidním důchodě.

S Járou žijeme v rodinném domku, na který mám hypotéku. Starám se také o jeho bratra Vladimíra, 8letého s diagnózou adhd, alergik, astmatik. Jeho otec nás opustil hned, jak se dozvěděl, že jsem těhotná. Oba kluky vozím do města denně do školy.

Jára navštěvuje praktickou školu a 3krát týdně po škole stacionář. Vladimír chodí na základní školu (na opačném konci města) s asistentem pedagoga. Jednou za 14dní si Járu bere babička s dědou (tchýně s tchánem) za což jsem jim velice vděčná. Otec Vladimíra platí pouze výživné, syna si nebere ani mu nic nad rámec výživného nepřispívá.

Dovoluji si žádat Vaši nadaci o příspěvek pro Jaromíra, aby mohl dělat normální věci jako kluci v jeho věku, jít do kina, zajít si na koncert, pobavit se atd. Zatím využíváme jen doprovod do kroužku „společenské večery“ 1krát za 14dnů a čtvrtky doprovod z kroužku cestování domů.

Jára by moc rád lyžoval, když jsem ještě mohla, tak jsem lyžovala s ním. Nyní ale už můj zdravotní stav je takový, že jsem ráda, že někam dojdu. Chtěla bych pro něj využít asistence k lyžování nebo k návštěvě koncertu, výletu na kole apod. Sám nikam nechodí, neorientuje se, neumí číst ani psát, nemá absolutně pojem o penězích. Potřebuje ve všem dopomoc, zejména při sebeobsluze. Jinak má Jára myslím velmi slušný přehled, co se týká společnosti, rozumí legraci, má rád lidi a nechce být sám, rád se baví s kamarády.

Já nemohu nastoupit do práce, veškerý můj čas věnuji péči o syny a ani můj zdravotní stav mi to nedovolí. Pravidelný výdělek chybí, neustále se potýkám s nedostatkem peněz. Budu vděčna za jakoukoli Vaši podporu.

 

Miroslava – maminka Járy

Vzkazy