Darovat na Křídla pomoci

Jiří K., 86 let

„Tatínek již potřebuje dohled 24 hodin denně“.

Tomuto klientovi již není možné prostřednictvím nadačního fondu přispívat.Celkem dárci přispěli 163 540 Kč.

Příběh pana Jiřího

Můj otec byl celoživotním učitelem matematiky a autorem několika učebnic pro střední školy. S mojí maminkou žili v harmonickém vztahu, z čehož také vyplynul můj harmonický vztah s rodiči. Ještě za maminčina života – někdy kolem roku 2013 – kolem 75 věku táty – se začaly objevovat první známky nastupujícího „stárnutí psychiky“ – z počátku to bylo nenápadné, ale později se situace plíživě a pomalu zhoršovala. Tatínek byl v péči lékařů, nejprve se svými srdečními problémy – měl za sebou náročnou operaci srdce po infarktu a posléze i chodil na konzultace s psychology a psychiatry.

Maminka těžce onemocněla a v roce 2018 zemřela. Tatínek se o ni velmi pečlivě staral – společně se mnou a se širší rodinou – dalo by se říci, že podal “životní výkon“, situace se dokonce v té době u něj zlepšila. Zbytek roku 2018 a kus roku 2019 zvládl ještě dobře, ale bohužel, na konci roku 2019 jsme zjistili, že už nemůže být sám. Téměř absolutně se ztratil v čase a následně i v prostoru, začal se navracet do vzpomínek na dětství. Strávili jsme spolu stovky hodin vyprávění o tom, co je dnes a co bylo dříve, zdálo se, že ho realita vlastně zneklidňuje, vlastně začal na svůj nedávný život zapomínat, ale ten „starší život“ jsme mu už nabídnout nemohli.

Když byl ještě sám, odešel z domova a bloudil skoro 5 kilometrů okolo místa bydliště, následně jsem ho navigoval přes mobil zpět do domu. To bylo ještě v době, kdy byl fyzicky na tom dobře. Do jeho života mu vstupoval jeho otec, který už 60 let nežije atd. Je to smutné, zvláště pro ty nejbližší, ale pomalu jsme se s tím s smířili.

V roce 2019 jsem si tatínka nastěhoval k sobě domů a společně jsme se o něj s přítelkyní starali, ještě bez pečovatelů, od jara 2020 jsme společně pobývali na chalupě a od konce roku 2020 jsme zvolili naopak variantu společného bydlení u něj v bytě. Stále bez pečovatelské služby. Jen sami.

V květnu roku 2021 jsem se domluvili s firmou Hewer na nejprve drobné pečovatelské výpomoci, která se neustále navyšuje.

K výraznému zhoršení došlo po tatínkově úrazu (zlomenina stehenní kosti) v listopadu roku 21. Tatínek prodělal těžkou operaci – s minimální pozitivní prognózou – a následně velmi těžký zánět močového měchýře. Zdá se, že operaci zvládl a jeho pohyb se mírně zlepšil.

Tím ale nastala potřeba celodenní péče.

Vím, že by byla varianta jej svěřit do péče odborného zařízení, což mně doporučovali v nemocnici – a i jeho ošetřující lékař je toho příznivcem.

Nechci však mu upřít jeho domov, i když ho bohužel jako domov často už nevnímá. Proto musíme navýšit péči na systém 24/7. Bohužel, už není v našich silách tuto péči zajistit svépomoci.

Syn Ondřej

Jak se má Jiří

Můj otec působil téměř 50 let jako pedagog matematiky, napsal dokonce několik učebnic – myslím, že byl především skvělý pedagog.

A tak mě vždycky potěší, když si na něj vzpomene jeho žák, ale v neposlední řadě i jeho kolegové. Někteří z učitelského sboru se stali i našimi blízkými rodinnými přáteli.  Zrovna včera jsem jednoho kolegu navštívil a o tátovi jsme se bavili.

Když tátovi řeknu jeho jméno, vždycky pozitivně zareaguje. Některé věci lidská paměť drží a nepustí, i když už na ostatní nemá síly.

Skutečné lidské přátelství je jedna z největších lidských hodnot.

V poslední době se komunikace mezi mnou a otcem odehrává spíše formou náznaků a na jakýkoliv fyzický kontakt táta nereagoval. V poslední době se však situace změnila a tatínek můj stisk ruky opětuje tím, že moji ruku pevně sevře. Vydržíme pak tato několik minut. Jsou to zvláštní okamžiky, které se dají těžko popsat. Nevím, co se v tu chvíli odehrává v jeho psychice, o čem přemýšlí, na co myslí. Někdy naopak mám pocit, že ho ruším z nějaké snu, chce spát a moje vyprávění je navíc. Každopádně jsem rád, že jsou u něj pečovatelé z Heweru a já má alespoň základní klid, že táta není úplně sám a má u sebe pomoc.

Chtěli jsme 24.12., loni v prosinci, na Štědrý den, být chvilku s tatínkem sami. Jen já a moje žena Jana. Tatínek byl bohužel nastydlý, kašlal a měli jsme strach, že budeme muset volat lékaře. I tak jsem prožili alespoň pár společných hodin – a i když to nebyly nejveselejší vánoce – stálo to za to. Uvědomili jsme si ale, jak je péče o něj už velmi náročná a rád bych tímto poděkoval společnosti Hewer, že byli schopni pokrýt 24 hodinové služby i ve svátečních dnech. A samozřejmě díky Nadačního fondu Pečovatel, že nám to pomáhá ekonomicky zvládat.

Bohužel poslední dobou neprožíváme zrovna veselé chvilky, po několika kratších pobytech v nemocnici se stav táty zhoršil, ale nevzdáváme se a snažíme se zachovat i dobrou náladu. Jsou chvilky, kdy se i společně zasmějeme. Největším problémem je v současné době fakt, že zůstává stále více času ležícím na posteli a dá nám velkou práci ho „rozhýbat“. Jedná se psychický problém – více než fyzickou neschopnost pohybu. Děkuji všem pečovatelům z firmy Hewer za velkou pomoc i Vám všem – zaměstnancům i přispěvatelům nadace Pečovatel.

Nedávná doma přinesla tátovi i řadu problémů. Musel na krátkou dobu i do nemocnice, kde se nám podařilo domluvit i společnou péči s našimi pečovateli. Děkuji jim za to, že to zvládli – i když to pro ně nebylo jednoduché a lehké – jen tak se to pro tátu stalo snesitelné. Bohužel, naše zdravotnictví není na tyto pacienty zařízené a nedovedu si představit, že by byl táta v nemocnici sám – nebo jen s mojí občasnou návštěvou.

Více