Darovat na Křídla pomoci

Martin H., 49 let

Roztroušená skleróza Potřebuje 45 hod./měs. ~ 5 850 Kč

„Bez pomoci nemám šanci se o sebe postarat.“

Září Chybí 15 hodin
Říjen Chybí 45 hodin
Listopad Chybí 45 hodin
Chybí 105 hodin ~ 13 650 Kč
Celkem již bylo darováno: 28 480 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

PŘÍBĚH MARTINA

Dobrý den, jmenuji se Martin Hanibal a je mi 47let. Jsem rodilý Pražák a jsem jeden z generace tzv. „Husákových dětí“, takže jsem celé své mládí prožil v reálném socialismu. Od malička jsem byl veden ke sportu, mými oblíbenými byly volejbal a lyžování. Po základní škole jsem šel na strojní průmyslovku, kde jsem rozhodně neměl dobrý prospěch. Poté jsem, v rámci náhradní vojenské služby, pracoval v úklidové firmě pro ÚMČ P4. Po NVS jsem nastoupil jako strojník do Pražských silničních a vodohospodářských staveb. Jelikož v 90. letech ve společnosti probíhali velké společenské a ekonomické změny, tak i mě zlákalo začít podnikat.

Z důvodu velké fyzické a hlavně psychické zátěže jsem ale v roce 1996 zkolaboval, přestal vidět na jedno oko a začal nohama zakopávat. Z očního oddělení jsem šel rovnou na neurologii, kde mi po několika vyšetřeních diagnostikovali roztroušenou sklerózu mozkomíšní. Bohužel mám progresivní formu této nemoci, takže jsem poměrně rychle skončil na vozíku. V současné době jsem již převážně ochrnutý.

Díky tomu, že jsem byl od mládí naučen bojovat, jsem nezůstal doma pouze nečinně sedět, podal jsem si v rámci inzerce přihlášku na Metropolitní univerzitu Praha. Zde jsem získal úplně jiný přístup ke vzdělávání. Z žáka se špatnými studijními výsledky se postupně stal šprt! 😊 Nyní jsem již Mgr. et Mgr. v oboru Veřejná správa – právní administrativa a v oboru Mediální studia. Na univerzitě jsem měl také možnost úspěšně absolvovat tříletý studijní Modul: Sociální práce a sociální činnost, který mi umožňuje se lépe orientovat v této oblasti.

V rámci studijní praxe jsem pracoval ve VFN na neurologii jako sociální pracovník. Po skončení tohoto projektu jsem na této pracovní pozici setrval další dva roky jako dobrovolník. Kolegům v nemoci jsem pomáhal s různými druhy žádostí, od vyplnění až po výběr vhodných kompenzačních pomůcek. Také jsem pro ně pořádal různé soutěže a plesy. Tohle vše jsem zvládal díky své mamince, která však zemřela na podzim v roce 2016. Od té doby žiji sám za pomoci asistenčních služeb.

Velice rád bych pokračoval ve studiu na Metropolitní univerzitě Praha, v současné době dokončuji doktorandské studium na oboru Mediální studia. Věřím, že další vzdělávání mi pomáhá v osobním růstu a nepochybně zvyšuje moje možnosti uplatnění na trhu práce. Především bych však dalším studiem nepřišel o kontakt se školou, plnění studijních povinností mi totiž hodně pomáhá udržovat můj zdravotní stav, a to i po psychické stránce.

Rád bych Vám toho sdělil víc, jelikož však k psaní na počítači používám pro psaní textu oční program, je moje písemné vyjadřování značně omezené, a ani k němu, zde není prostor..

Velmi rád bych tímto způsobem případným dárcům poděkoval, že si díky NF Pečovatel mohu nasmlouvat asistence, abych měl větší možnost žít skoro normální život a nebýt v ústavní péči. Je to pro mě velice důležité, protože bez něčí pomoci nemám šanci se o sebe sám postarat.

Martin

Jak se má Martin

V červenci jsem doháněl opomíjené návštěvy doktorů, které se dále protahují do dalšího měsíce. Naštěstí vše vypadá v pořádku, ovšem až na pomalé, přesto jisté, zhoršování mého zdravotního stavu. Tímto bych rád poděkovat asistenčním službám, které se snaží vyhovět mým požadavkům na navýšení hodin asistence za tímto účelem.

Vysoké teploty, které v těchto dnech převládaly, mi bohužel nedovolují podnikat zajímavé procházky či výlety. Využívám tedy večerních hodin na drobné procházky do parku nebo k rybníku v okolí za doprovodu asistentů.

V měsíci červnu jsem využil možnosti organizací osobních asistencí nejen ke každodennímu poskytnutí pro mne tak potřebné péče a pomoci, ale také k účasti na oslavách 30. výročí našich předních organizací v oblasti poskytování osobní asistence a pomoci OZP. Zde jsem dostal možnost k utužení nejen pracovních vztahů, ale také příležitost k setkání starých známých a přátel. Konečně jsem se mohl naživo setkat s lidmi, kteří se spolupodílí na usnadnění nejen mého života, ale i tolika jiných osob, které to tak moc potřebují.

I v tomto měsíci byla snaha využít slunečné dny naplno. Proto jsem se rozhodl trochu vystoupit z komfortní zóny přepravy běžnými prostředky MHD a společně s asistentem jsme si zahráli na pražského turistu při vyhlídkové plavbě po Vltavě. K našemu velmi milému překvapení nebyl žádný problém při přesunu z mola na palubu a zase zpět, i když loď nebyla nijak upravená pro bezbariérový vstup, skvěle jsme si poradili.

Tímto bych rád velice poděkoval celé posádce lodi Czech Boat ze společnosti Plavba Parníkem za neobyčejnou laskavost při přesunu na loď a dalších asistencích na palubě.

V dubnu jsem se snažil využít každou možnost a nachytat trochu bronzu na léto. Po dlouhé zimě jsem konečně mohl s asistenty vyrazit na delší procházky do našeho parku a okolí. Drobné zdravotní komplikace jsou doufám zažehnány, a proto se nyní mohu zase plně soustředit na svoji práci.

Rád bych poděkoval všem, díky kterým mohu pokračovat dál a žít skoro normální život.

Dnes jsme společně s asistentem v zácviku absolvovali cestu do Štěrbohol. Nováček byl podroben zkouškám v cestě autobusem a vybírání nových brýlí. Vše zvládl na výbornou! Už nyní se těším na společně trávená odpoledne.

Více

Vzkazy