Darovat na Křídla pomoci

Valentýna Ž., 14 let

Autismus, mentální retardace Potřebuje 20 hod./měs. ~ 2 600 Kč

„V roce se s usměvavé holčičky stala hromádka neštěstí“.

Prosinec Pokryto
Leden Pokryto
Únor Chybí 4 hodin
Chybí 4 hodin ~ 520 Kč
Celkem již bylo darováno: 17 940 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

Příběh VALENTÝNKY

Valentýna se narodila jako zdravá vlasatá holčička. Bohužel už ve dvou měsících začal její vývoj stagnovat a Vája musela začít cvičit Vojtovu metodu . Její vývoj pomaličku postupoval, ale v roce se z usměvavé holčičky stala hromádka neštěstí. Vadil jakýkoli hluk, více lidí v místnosti, na vše reagovala pláčem nebo apatií. Chodit začala ve dvou letech , nemluvila do čtyř let. Ve třech letech byl Váje diagnostikován Autismus a hyperaktivita. Po nástupu do speciální školky Vája začala dělat maličké pokroky, naučila se s dopomocí chodit na wc , začala mluvit – má echolálii, takže sice mluví hodně, ale ne smysluplně. Nástupem do základní speciální školy přibyly další diagnózy – porucha chování , epilepsie. S Vájou nebylo možné chodit do obchodu, na dětská hřiště, do restaurace, vždy přišel afektový stav doprovázený agresí vůči okolí. Válentýna potřebuje neustálý dohled, protože nemá žádný pud sebezáchovy a není schopna orientace a smysluplnékomunikace. Vzhledem k jejím afektům a epilepsii se stává poměrně často, že Vája musí opustit vyučování, proto je maminka s Vájou doma a nepracuje.

Snažíme se Váje dopřát to co ji zklidní a dělá ji radost. Má ráda koně, plavání, kontakt se zvířaty.

Díky postupnému zvykání na asistenty, jsme docílili toho, že Vája je schopna vydržet s asistenty delší dobu. Bohužel při jejím temperamentu, síle a nepředvídatelnosti jejího chování je zapotřebí mít v danou dobu asistenty dva. Doba trávená s asistenty je pro Váju velkým přínosem, díky nim zvládá cestu autobusem, který miluje, rychlý nekomplikovaný nákup v obchodě, dětské hřiště – raději poloprázdné, společné aktivity s dalšími dětmi ve škole.

Pomoc při financování asistenční služby by pro nás byla velká úleva.

Děkujeme za každou pomoc.

Jak se má Valentýna

Další měsíc za námi. Škola v plném proudu, Vája si užívá spolužáky a nová dobrodružství s asistentkami. Poprvé spala mimo domov se svýma „holkama“.

Všichni si tento víkendoví pobyt přes noc v krásném prostředí Javoříčka  nad očekávání náramně užili. Vája jezdila na koni, měli malou párty, procházky v přírodě. Ani se jí nechtělo domů. Děkujeme všem dárcům, že nám pomáháte Váje prožít tahle malá dobrodružství.

Vája a její máma

Skončily prázdniny a Vája se celá natěšená vrátila do školy. Prázdniny si opravdu užila, ať už na táboře s „holkama“, nebo u bazénu s bráchou. Na výlety Váju moc neužije, ale na pár maličkých jsme ji vytáhli. Třeba do zoo, to má Vája moc ráda, sice ji proběhne rychlostí blesku, jen s minutovou  zastávkou u tygrů a lvů – ty fakt ráda, ale zážitek  v sobě nese dýl.

Ve škole na Váju čekala nová paní učitelka , “ starý“ pan asistent, nové dvě spolužačky a dva kluci parťáci z předešlích školních let. Začátek školního roku proběhl nad očekávání dobře, Vája si na změny rychlo zvykla.

Všem dárcům za Váju velké díky a přejeme vám krásný podzim.

Vája a máma.

Letošní prázdniny si Vája opravdu užívá. Další příměstký tábor má díky štědrým dárcům za sebou. Užila si spoustu zábavy ve vodě, holky asistentky se toho nebály a statečně s Vájou bezpočtukrát sjížděly skluzavku i tobogán. Výlety s koloběžkou  jsou pro Váju radost , posouvá hranice sportovního vyžití všem kolem okolo . K její velké radosti měla na táboře kolem sebe své oblíbené kamarády a zažili spolu dost zábavy .

Ikdyž jsou prázdniny fajn, Vája se už moc těší do školy.

Prázdniny…. tato pro většinu dětí skvělá doba, pro nás velmi náročná. Ale díky vám dárcům si je může Vája užívat skoro stejně jako “ normální“ děti.  Má za sebou příměstský tábor, výlety, koupání , jízdu na koni…. První měsíc za námi ,Vája je moc spokojená a škola ji ani moc nechybí ( i když se tam těší už od druhého dne prázdnin).

Milí dárci.

Vája , kdyby mohla , moc ráda by vám poděkovala za vaše finanční dary. Díky nim si může užívat asistence dvou skvělých holek. Zatím čerpala míň než je plánováno, ale musí si na více času mimo domov a bez  mámy  zvykat pomalu .  S holkama vesele cestuje autobusem, tramvají, courá po nákupáku , chodí na zmrzku a na hříště. Dokonce si troufly jet i na bazén. Vája si čas s nimi velice užívá a dokáže o nich „mluvit“ celý den v kuse.

Děkujeme a přejeme krásné pohodové léto. Vája a její máma

Více

Vzkazy