Darovat na Křídla pomoci

Valentýna Ž., 14 let

Autismus, mentální retardace Potřebuje 20 hod./měs. ~ 2 600 Kč

„V roce se s usměvavé holčičky stala hromádka neštěstí“.

Duben Pokryto
Květen Pokryto
Na příští měsíce pokryto
Celkem již bylo darováno: 26 660 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

Příběh VALENTÝNKY

Valentýna se narodila jako zdravá vlasatá holčička. Bohužel už ve dvou měsících začal její vývoj stagnovat a Vája musela začít cvičit Vojtovu metodu . Její vývoj pomaličku postupoval, ale v roce se z usměvavé holčičky stala hromádka neštěstí. Vadil jakýkoli hluk, více lidí v místnosti, na vše reagovala pláčem nebo apatií. Chodit začala ve dvou letech , nemluvila do čtyř let. Ve třech letech byl Váje diagnostikován Autismus a hyperaktivita. Po nástupu do speciální školky Vája začala dělat maličké pokroky, naučila se s dopomocí chodit na wc , začala mluvit – má echolálii, takže sice mluví hodně, ale ne smysluplně. Nástupem do základní speciální školy přibyly další diagnózy – porucha chování , epilepsie. S Vájou nebylo možné chodit do obchodu, na dětská hřiště, do restaurace, vždy přišel afektový stav doprovázený agresí vůči okolí. Válentýna potřebuje neustálý dohled, protože nemá žádný pud sebezáchovy a není schopna orientace a smysluplnékomunikace. Vzhledem k jejím afektům a epilepsii se stává poměrně často, že Vája musí opustit vyučování, proto je maminka s Vájou doma a nepracuje.

Snažíme se Váje dopřát to co ji zklidní a dělá ji radost. Má ráda koně, plavání, kontakt se zvířaty.

Díky postupnému zvykání na asistenty, jsme docílili toho, že Vája je schopna vydržet s asistenty delší dobu. Bohužel při jejím temperamentu, síle a nepředvídatelnosti jejího chování je zapotřebí mít v danou dobu asistenty dva. Doba trávená s asistenty je pro Váju velkým přínosem, díky nim zvládá cestu autobusem, který miluje, rychlý nekomplikovaný nákup v obchodě, dětské hřiště – raději poloprázdné, společné aktivity s dalšími dětmi ve škole.

Pomoc při financování asistenční služby by pro nás byla velká úleva.

Děkujeme za každou pomoc.

Jak se má Valentýna

Vája by nejraději už léto a bazén . Moc se toho neděje , kolem všichni nemocní , my doufáme , že nás to mine … Čekáme na termín zubního ošetření v narkóze , naše madam je totiž neošetřitelná a doufáme , že zoubky budou v pořádku . Vája má před sebou školní karneval , na který se mooc těší . Jako každoročně to vidím na kostým indiánky 😁

Vánoce jsou nenávratně pryč, škola v plném proudu. Vája je spokojená, protože vše je jak má být. Zase má svoje holky a děti ve škole. Vánoce miluje, ale školu a asistentky víc. Trochu se poštěstilo a nakrátko napadl sníh. To bylo radosti. Vája řádila se Sikim na zahradě. Užívala si tu sněhovou nadílku na bobech i bez nich. Škoda, že sníh brzo roztál ,  tak snad se poštěstí a ještě něco napadne. Když není sníh, prohání tátu na koloběžce..

Čas adventní ,vánoční…. Vája miluje Vánoce. Procházky po městě vyzdobeném světýlky, stánky s punčem, stromeček, kolotoč. Ač k nevíře, ale i ohňostroj je na seznamu velmi oblíbených zážitků. byly jsme na rozsvícení stromečku , zpívali se koledy a byl i ohňostroj. Vája byla nadšená. I ten sníh trocha napadl, takže válendo ve sněhu proběhlo. V kostele u nás ve vesnici proběhl krásný koncert pro Váju, za který moc děkujeme a jehož výtěžek jde sem na Vájiny asistenky.

Vánoční svátky se nesly v duchu rýmy a kašle, ale i tak si je Vája užila. Každý den nacházela pod stromečkem nějaký dáreček k její velké radosti . Dárky se nesly v duchu „hudebním“, což znamená obrovskou radost pro Váju.

Chtěli bychom všem poděkovat za podporu ve starém roce a do toho Nového přejeme hodně štěstí, hlavně zdraví a radost z každé maličkosti v životě.

Vája a její rodina.

Podzimní čas je trošku náročnější. Vája miluje koupání a nemoct navštěvovat bazén se jí vůbec nelíbí. Naštěstí je její druhou vášní koloběžka se kterou úspěšně prohání tátu i svoje „holky“ asistentky. Podnikáme dlouhé procházky s naším chlupatým parťákem Sikim. Vája miluje šustění listí a se Sikim si užívají zahradu listím zasypanou.

“ už se těším na vánoce“ je Vájina oblíbená věta, která teď zaznívá čím dál častěji. Půjdeme se kouknout na rozsvěcení stromečku, snad bude i ohňostroj. S holkama už zkoukla stromek na náměstí . Moc si čas s asistentkama užívá a my jsme velmi rádi, že nám pomáháte Váje dopřát její holky.

Další měsíc za námi. Škola v plném proudu, Vája si užívá spolužáky a nová dobrodružství s asistentkami. Poprvé spala mimo domov se svýma „holkama“.

Všichni si tento víkendoví pobyt přes noc v krásném prostředí Javoříčka  nad očekávání náramně užili. Vája jezdila na koni, měli malou párty, procházky v přírodě. Ani se jí nechtělo domů. Děkujeme všem dárcům, že nám pomáháte Váje prožít tahle malá dobrodružství.

Vája a její máma

Více

Vzkazy