Darovat na Křídla pomoci

Zuzana K., 57 let

Alzheimerova choroba Potřebuje 120 hod./měs. ~ 15 600 Kč

„Jedinou naší nadějí je teď tento nadační fond.“ říká rodina

Únor Pokryto
Březen Pokryto
Duben Chybí 26,8 hodin
Chybí 26,8 hodin ~ 3 479 Kč
Celkem již bylo darováno: 210 710 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

PŘÍBĚH PANÍ ZUZANY

Naše maminka se jmenuje Zuzana. Vystudovala VŠCHT a pracovala v několika firmách, kde celou dobu aktivně používala počítač a různé PC programy. Byla vdaná a vychovala dvě děti. Maminka mluvila plynně anglicky a italsky a vedla kurzy angličtiny a italštiny.

Jejím zájmem se později stala historie Prahy, kterou začala sama studovat a později i po Praze aktivně prováděla turisty, kterým popisovala bohatou historii v angličtině a italštině. Maminku si hned všichni oblíbili pro její neustálý úsměv a vřelou komunikaci s lidmi.

Časem se začaly dít zvláštní věci, maminka se přestala umět vyjadřovat, trvalo ji dlouho, než byla schopna něco důležitého sdělit. Neuměla najít základní věci v počítači, se kterým předtím běžně pracovala. Několikrát po telefonu odsouhlasila nesmyslný telefonní tarif. Její syn si všiml, že začala hubnout a po krátkém pátrání zjistil, že si neumí uvařit.

Tento stav trval pár let, protože na první pohled nebylo na mamince nic znát. Obavám syna nechtěl nikdo věřit, a bohužel ani maminka sama.

Mezitím se podařilo maminku dostat k lékaři, respektive k lékařům, na různá vyšetření. V té době syn ještě studoval vysokou školu a vozil maminku po vyšetřeních. Než se dospělo k výsledkům od lékařů, maminku navštěvoval téměř každý den.

Pak přišel výsledek, a to Alzheimerova choroba, což byla rána pro celou rodinu. Nikdo tomu nechtěl věřit, vždyť jí bylo teprve 53 let.

O maminku se kromě milých pečovatelek nyní stará syn Michal s přítelkyní Eliškou, dcera Martina, maminky sestra Hanička a maminky kamarádka Zuzka.

Nedávno se musely navýšit hodiny pečovatelek, bez kterých by se maminka neoblékla, nevzala si léky, nevyčistila zuby, neosprchovala, nenajedla a v poslední době ani nedošla na toaletu.

Jelikož má naše maminka velmi nízký věk na Alzheimerovu chorobu, nebylo by jednoduché ji umístit do ústavu, kde by se mohla začít rapidně zhoršovat. Bohužel by nám to nedovolila ani finanční situace. Ale i přesto si přejeme maminku udržet co nejdéle v pohodě v jejím známém prostředí.

Maminka má ráda svůj klid, kdy může vyjít na zahradu se svoji kočičkou a s milými pečovatelkami popíjet kávu, jít na výlet, nebo si jen tak povídat. Potřebuje každodenní společnost, aby nepřestala umět komunikovat a necítila se osamělá. Alzheimerova choroba není jen o zapomínání, je i o úzkostech, pocitech smutku, strachu a celkové dezorientaci v čase i mysli. Říká se, že Alzheimer krade nejen věci, ale hlavně duši.

Aktuální situace si žádá navýšení hodin, kdy jsou pečovatelky s maminkou přes týden od rána do večera a toto pečování je potřeba zajistit i na víkendy, které již nejsme schopni pokrýt.

Jedinou naší naději je teď tento nadační fond, ve který vkládáme velkou důvěru a doufáme, že se najde někdo, koho tento příběh alespoň trochu osloví.

Zuzky rodina

Jak se má Zuzana:

Přišel listopad a přinesl s sebou chladné, mrazivé dny, které Zuzka nejraději tráví doma u krbu. Chodí také na procházky, a dokonce byla i běhat. Pro Zuzku je čím dál těžší promluvit, byť jen v krátké větě o třech slovech. Přípravy na Vánoce jsou jinak v plném proudu a dokonce se chystá i pečení vánočního cukroví. To vše samozřejmě v rouškách a za přísných hygienických podmínek. 

Děkujeme srdečně všem dárcům a přejeme co možná nejpohodovější Advent a vánoční svátky.

Zuzky rodina

S příchodem podzimu nás nečekaně zastihla zhoršující se situace pandemie, která domácí péči minimálně nezlehčuje. Dodržování hygienických standardů, nošení roušek a respirátorů je samozřejmostí. Mamka ale nese dosavadní opatření dobře. Její stav se nadále nepříznivě vyvíjí, přidávají se projevy dalších degenerativních nemocí a schopnost mluvit souvisle se už téměř úplně vytratila. Snažíme se jí tak uchránit před jakoukoliv i banální nemocí, která by mohla přinést další komplikace. V září se nám podařilo čerpat 290h a doufáme, že se to povede i v dalších měsících. Všem dárcům srdečně děkujeme.

Zuzky rodina.

Foto z výletu do Tábora na konci srpna

Za mamkou se zastavila cenná návštěva spolužaček ze školy. Celý týden si událost pamatovala a nemohla se dočkat. V poslední době se těší dobré náladě a je nadšená z každé takové pozitivní návštěvy. Děkujeme dárcům za podporu provozu na další měsíce.

Přejeme krásné léto,
Zuzky rodina.

Na začátku června se mamka stala podruhé babičkou. Narodila se jí zdravá vnučka Julie, kterou mamka chová jako hrdá babička (na fotografii je miminku ani ne 14 dní). Návštěvu jsme zorganizovali hned, jak to situace umožnila. Byla to taková malá oslava nového přírůstku do rodiny a mamka byla velmi spokojená.

Dostáváme se do druhé etapy, ve které se pro maminku budeme snažit vybrat peníze pro další provoz domácí péče. Od pečovatelské služby Hewer objednáváme přes 300 hodin asistence měsíčně, 120 hodin je hrazeno z této sbírky.  Děkujeme všem dárcům za podporu, nadaci Pečovatel za zprostředkování sbírky a pečovatelské službě Hewer za poskytnuté hodiny osobní asistence.

Uběhl další měsíc a mamka se stále těší dobré náladě. Jak by ne, nadcházející měsíc se stane podruhé babičkou. Když je hezké počasí, tráví s pečovatelkami čas na terase nebo na krátkých procházkách. V časech odpočinku sledují televizní soutěže a seriály, z nichž nejoblíbenější je Kde domov můj, AZ-kvíz a To je vražda, napsala. Čas od času sleduje svůj oblíbený britský sitcom Miranda.  Děkujeme nadaci, dárcům a pečovatelské službě Hewer za pokrytí 280 pečovatelské služby.

Zuzky rodina.

Více

Vzkazy