Darovat na Křídla pomoci

Zuzana K., 58 let

Alzheimerova choroba Potřebuje 120 hod./měs. ~ 15 600 Kč

„Jedinou naší nadějí je teď tento nadační fond.“ říká rodina

Červenec Chybí 111,2 hodin
Srpen Chybí 120 hodin
Září Chybí 120 hodin
Chybí 351,2 hodin ~ 45 660 Kč
Celkem již bylo darováno: 245 510 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

PŘÍBĚH PANÍ ZUZANY

Naše maminka se jmenuje Zuzana. Vystudovala VŠCHT a pracovala v několika firmách, kde celou dobu aktivně používala počítač a různé PC programy. Byla vdaná a vychovala dvě děti. Maminka mluvila plynně anglicky a italsky a vedla kurzy angličtiny a italštiny.

Jejím zájmem se později stala historie Prahy, kterou začala sama studovat a později i po Praze aktivně prováděla turisty, kterým popisovala bohatou historii v angličtině a italštině. Maminku si hned všichni oblíbili pro její neustálý úsměv a vřelou komunikaci s lidmi.

Časem se začaly dít zvláštní věci, maminka se přestala umět vyjadřovat, trvalo ji dlouho, než byla schopna něco důležitého sdělit. Neuměla najít základní věci v počítači, se kterým předtím běžně pracovala. Několikrát po telefonu odsouhlasila nesmyslný telefonní tarif. Její syn si všiml, že začala hubnout a po krátkém pátrání zjistil, že si neumí uvařit.

Tento stav trval pár let, protože na první pohled nebylo na mamince nic znát. Obavám syna nechtěl nikdo věřit, a bohužel ani maminka sama.

Mezitím se podařilo maminku dostat k lékaři, respektive k lékařům, na různá vyšetření. V té době syn ještě studoval vysokou školu a vozil maminku po vyšetřeních. Než se dospělo k výsledkům od lékařů, maminku navštěvoval téměř každý den.

Pak přišel výsledek, a to Alzheimerova choroba, což byla rána pro celou rodinu. Nikdo tomu nechtěl věřit, vždyť jí bylo teprve 53 let.

O maminku se kromě milých pečovatelek nyní stará syn Michal s přítelkyní Eliškou, dcera Martina, maminky sestra Hanička a maminky kamarádka Zuzka.

Nedávno se musely navýšit hodiny pečovatelek, bez kterých by se maminka neoblékla, nevzala si léky, nevyčistila zuby, neosprchovala, nenajedla a v poslední době ani nedošla na toaletu.

Jelikož má naše maminka velmi nízký věk na Alzheimerovu chorobu, nebylo by jednoduché ji umístit do ústavu, kde by se mohla začít rapidně zhoršovat. Bohužel by nám to nedovolila ani finanční situace. Ale i přesto si přejeme maminku udržet co nejdéle v pohodě v jejím známém prostředí.

Maminka má ráda svůj klid, kdy může vyjít na zahradu se svoji kočičkou a s milými pečovatelkami popíjet kávu, jít na výlet, nebo si jen tak povídat. Potřebuje každodenní společnost, aby nepřestala umět komunikovat a necítila se osamělá. Alzheimerova choroba není jen o zapomínání, je i o úzkostech, pocitech smutku, strachu a celkové dezorientaci v čase i mysli. Říká se, že Alzheimer krade nejen věci, ale hlavně duši.

Aktuální situace si žádá navýšení hodin, kdy jsou pečovatelky s maminkou přes týden od rána do večera a toto pečování je potřeba zajistit i na víkendy, které již nejsme schopni pokrýt.

Jedinou naší naději je teď tento nadační fond, ve který vkládáme velkou důvěru a doufáme, že se najde někdo, koho tento příběh alespoň trochu osloví.

Zuzky rodina

Jak se má Zuzana

Na začátku měsíce na mamku přišla řada s očkováním. Nyní čeká na 2 dávku a my se těšíme, až v její blízkosti budeme moci odložit respirátory. Po úspěšném naočkování nás ostatních očekáváme návrat k běžnému rodinnému životu a už se moc těšíme, až oslavíme v širším rodinném kruhu Vánoce a uplynulé narozeniny. Děkujeme

16.4.2021 mamka oslavila 58. narozeniny. Uspořádali jsme pro ní malou oslavu jako překvapení v kruhu nejbližší rodiny ve známém domácím prostředí. Doufáme, že jí zdravotní stav dovolí zůstat doma co nejdéle. Děkujeme pečovatelské službě Hewer a dárcům za to, že nám s tím pomáháte.

Přes nelehkou dobu se nám pro Zuzku povedlo na počátku února uspořádat speciální překvapení. Uskutečnili jsme komorní rodinné setkání, před kterým jsme se všichni nechali pro jistotu otestovat. Zuzka tak měla po dlouhé době možnost setkat se se svojí maminkou. U nemoci, která člověka připravuje nejen o vzpomínky a neustále prograduje, je taková událost velkým okamžikem. Všichni doufáme, že i taková samozřejmost, jako je kontakt s rodinou, jednou zase půjde uskutečnit. Problémy s pandemií se Zuzce zatím vyhýbají, doufejme že to tak zůstane. Předem děkujeme pečovatelkám Heweru, jak se o mamku hezky starají a také děkujeme všem dárcům za podporu.

Zuzky rodina.

Vážení dárci, děkujeme Vám za podporu v roce 2020. Mamce se i vzhledem k okolnostem daří v novém roce dobře, nemoc se ale vyvíjí a přidávají se k ní další komplikace. V minulém roce nám s domácí péčí pomohla asistenční služba Hewer, která se o mamku starala přibližně 3000 hodin z toho 30% úhrady bylo hrazeno z prostředků místních dárců.

Vánoce strávila mamka doma s užší rodinou a až se epidemiologická situace uklidní, určitě vánoce oslavíme i s širší rodinou. Děkujeme Vám a přejeme hodně zdraví do roku 2021.

Přišel listopad a přinesl s sebou chladné, mrazivé dny, které Zuzka nejraději tráví doma u krbu. Chodí také na procházky, a dokonce byla i běhat. Pro Zuzku je čím dál těžší promluvit, byť jen v krátké větě o třech slovech. Přípravy na Vánoce jsou jinak v plném proudu a dokonce se chystá i pečení vánočního cukroví. To vše samozřejmě v rouškách a za přísných hygienických podmínek. 

Děkujeme srdečně všem dárcům a přejeme co možná nejpohodovější Advent a vánoční svátky.

Zuzky rodina

Více

Vzkazy