Darovat na Křídla pomoci

Zuzana K., 57 let

Alzheimerova choroba Potřebuje 120 hod./měs. ~ 15 600 Kč

\"Jedinou naší nadějí je teď tento nadační fond.\" říká rodina

Září Pokryto
Říjen Chybí 9,2 hodin
Listopad Chybí 120 hodin
Chybí 129,2 hodin ~ 16 790 Kč
Celkem již bylo darováno: 131 440 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

PŘÍBĚH PANÍ ZUZANY

Naše maminka se jmenuje Zuzana. Vystudovala VŠCHT a pracovala v několika firmách, kde celou dobu aktivně používala počítač a různé PC programy. Byla vdaná a vychovala dvě děti. Maminka mluvila plynně anglicky a italsky a vedla kurzy angličtiny a italštiny.

Jejím zájmem se později stala historie Prahy, kterou začala sama studovat a později i po Praze aktivně prováděla turisty, kterým popisovala bohatou historii v angličtině a italštině. Maminku si hned všichni oblíbili pro její neustálý úsměv a vřelou komunikaci s lidmi.

Časem se začaly dít zvláštní věci, maminka se přestala umět vyjadřovat, trvalo ji dlouho, než byla schopna něco důležitého sdělit. Neuměla najít základní věci v počítači, se kterým předtím běžně pracovala. Několikrát po telefonu odsouhlasila nesmyslný telefonní tarif. Její syn si všiml, že začala hubnout a po krátkém pátrání zjistil, že si neumí uvařit.

Tento stav trval pár let, protože na první pohled nebylo na mamince nic znát. Obavám syna nechtěl nikdo věřit, a bohužel ani maminka sama.

Mezitím se podařilo maminku dostat k lékaři, respektive k lékařům, na různá vyšetření. V té době syn ještě studoval vysokou školu a vozil maminku po vyšetřeních. Než se dospělo k výsledkům od lékařů, maminku navštěvoval téměř každý den.

Pak přišel výsledek, a to Alzheimerova choroba, což byla rána pro celou rodinu. Nikdo tomu nechtěl věřit, vždyť jí bylo teprve 53 let.

O maminku se kromě milých pečovatelek nyní stará syn Michal s přítelkyní Eliškou, dcera Martina, maminky sestra Hanička a maminky kamarádka Zuzka.

Nedávno se musely navýšit hodiny pečovatelek, bez kterých by se maminka neoblékla, nevzala si léky, nevyčistila zuby, neosprchovala, nenajedla a v poslední době ani nedošla na toaletu.

Jelikož má naše maminka velmi nízký věk na Alzheimerovu chorobu, nebylo by jednoduché ji umístit do ústavu, kde by se mohla začít rapidně zhoršovat. Bohužel by nám to nedovolila ani finanční situace. Ale i přesto si přejeme maminku udržet co nejdéle v pohodě v jejím známém prostředí.

Maminka má ráda svůj klid, kdy může vyjít na zahradu se svoji kočičkou a s milými pečovatelkami popíjet kávu, jít na výlet, nebo si jen tak povídat. Potřebuje každodenní společnost, aby nepřestala umět komunikovat a necítila se osamělá. Alzheimerova choroba není jen o zapomínání, je i o úzkostech, pocitech smutku, strachu a celkové dezorientaci v čase i mysli. Říká se, že Alzheimer krade nejen věci, ale hlavně duši.

Aktuální situace si žádá navýšení hodin, kdy jsou pečovatelky s maminkou přes týden od rána do večera a toto pečování je potřeba zajistit i na víkendy, které již nejsme schopni pokrýt.

Jedinou naší naději je teď tento nadační fond, ve který vkládáme velkou důvěru a doufáme, že se najde někdo, koho tento příběh alespoň trochu osloví.

Zuzky rodina

Jak se má Zuzana:

Na začátku června se mamka stala podruhé babičkou. Narodila se jí zdravá vnučka Julie, kterou mamka chová jako hrdá babička (na fotografii je miminku ani ne 14 dní). Návštěvu jsme zorganizovali hned, jak to situace umožnila. Byla to taková malá oslava nového přírůstku do rodiny a mamka byla velmi spokojená.

Dostáváme se do druhé etapy, ve které se pro maminku budeme snažit vybrat peníze pro další provoz domácí péče. Od pečovatelské služby Hewer objednáváme přes 300 hodin asistence měsíčně, 120 hodin je hrazeno z této sbírky.  Děkujeme všem dárcům za podporu, nadaci Pečovatel za zprostředkování sbírky a pečovatelské službě Hewer za poskytnuté hodiny osobní asistence.

Uběhl další měsíc a mamka se stále těší dobré náladě. Jak by ne, nadcházející měsíc se stane podruhé babičkou. Když je hezké počasí, tráví s pečovatelkami čas na terase nebo na krátkých procházkách. V časech odpočinku sledují televizní soutěže a seriály, z nichž nejoblíbenější je Kde domov můj, AZ-kvíz a To je vražda, napsala. Čas od času sleduje svůj oblíbený britský sitcom Miranda.  Děkujeme nadaci, dárcům a pečovatelské službě Hewer za pokrytí 280 pečovatelské služby.

Zuzky rodina.

16. dubna 2020 oslavila maminka 57. narozeniny. Vzhledem k situaci jsme oslavu narozenin uskutečnili pouze v nejužším kruhu rodiny. Počasí přálo a dovolilo posedět na zahradě a grilovat. Maminku jsme obdarovali dary, které jí soudě podle úsměvu na tváři udělaly radost. Každý rokem je ale radost o něco menší. Jsou to teprve tři roky, co byla maminky diagnóza oficiálně potvrzena a za tu dobu se událo mnoho. Nemoc prograduje, objevuje se větší zmatenost a dezorientace, navzdory okolnostem se ale těší dobré náladě.

Naším cílem je udržet maminku v domácím prostředí co nejdéle, kde je zcela závislá na pomoci druhé osoby. To je umožněno zejména díky pečovatelské službě Hewer, která bude v měsíci květnu pokrývat přes 300h pečovatelské služby.

Ještě před vyhlášením karantény stihla maminku na začátku března navštívit sestra Hanka a společně vyrazily na krátkou procházku po okolí. Bohužel od vyhlášení karantény jsou všechny návštěvy omezené, komplikované nošení roušky limituje pohyb na procházku po zahradě nebo sezení na terase.  Maminka se dle jejích slov těší, až bude moci chodit ven bez roušky a až se vrátí pravidelné návštěvy širší rodiny a kamarádek. Pečovatelky z Heweru situaci skvěle zvládají a  navzdory komplikované situaci bylo v březnu Hewerem pokryto 248 hodin. Děkujeme dárcům a nadaci Pečovatel za pomoc formou úhrady 80 hodin.

V únoru jsme se během některých dnů místo obvyklé sněhové nadílky dočkali počasí, které je typické spíše pro jaro. Díky tomu jsme s mamkou mohli trávit více času na procházkách s pečovatelkami ale i během návštěv kamarádek a rodiny. Maminka se těšila dobré náladě, a tak šlo o příjemně strávený společný čas.

V měsíci únoru jsme podobně jako v měsíci lednu čerpali přes 220 hodin péče pečovatelek z Heweru, s úctou za tuto nejednoduchou možnost děkujeme. Děkujeme také dárcům a nadaci, kteří nás podpořili úhradou 80 hodin.

Zuzky rodina.

Více

Vzkazy