Darovat na Křídla pomoci

Vladimír K., 64 let

Dětská mozková obrna Potřebuje 50 hod./měs. ~ 6 500 Kč

„Díky asistenci mohu mezi lidi a necítím se tak sám“.

Srpen Pokryto
Září Pokryto
Říjen Chybí 43,1 hodin
Chybí 43,1 hodin ~ 5 600 Kč
Celkem již bylo darováno: 318 310 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

Příběh Vladimíra

Jmenuji se Vláďa. Narodil jsem se v Teplicích před téměř 60 lety, maminka tam působila jako učitelka. Mám ještě o rok staršího bráchu. Vykoukl jsem na svět o dva měsíce dřív, nejspíš jsem se nemohl dočkat, co mě tu čeká. Ale po krátké době jsem zjistil, že to nebylo úplně nejmoudřejší rozhodnutí, neboť mamce v nemocnici řekli, že mám DMO.

Zhruba do mých 5 let se o mě starala hlavně moje babička s dědou. Protože v té době byla mateřská jen 4 měsíce a já jsem potřeboval nepřetržitou péči, odvezla mě mamka k babičce do Prahy. Po rozvodu se mamka odstěhovala zpátky ke svým rodičům do Prahy, kde se o mě společně s nimi starala. Po jejich úmrtí o mě pečovala sama. V současnosti a vzhledem k jejímu vysokému věku, ke mně nyní dochází asistentky. Někdy mně také vypomáhá kamarád, nebo můj starší bratr. Ten ale nemůže chodit často, protože není místní. Tátu jsem prakticky neznal. Vyrůstal jsem bez jeho podpory a jeho nepřítomnost mému životu také neprospěla. Na své dětství nemám moc dobré vzpomínky. Mnoho času jsem také trávil v nemocnicích a různých léčebných zařízeních.

Ve 14 letech jsem prodělal operace zkrácených podkolenních šlach, o 2 roky později následovaly další operace klenby levé a pravé nohy. V roce 2000 opět operace klenby obou chodidel. Ze začátku jsem jezdil na tříkolce i do školy, později byl nutný vozík.

Momentálně bydlím sám. Celý život se přemísťuji pomocí speciálně upravených berlí. S velkými obtížemi se obléknu, nejtěžší je pro mě oblékání ponožek, kalhot a bot. Přesun na toaletu je také velmi náročný, jelikož mám silnou bolest v levém koleni, která se ozývá skoro při každém kroku. Do vany se dostanu jedině díky elektrickému vanovému zvedáku. Bez něj bych se do vany, ani z ní, nedostal. Ale i tak se ještě musím chytit madla, abych vůbec vylezl. Celý tento proces je pro mě velice náročný i z časového hlediska. Obědy mi dovážejí, nebo mi je maminka připraví. Když jsem byl mladší, tak jsem tyhle úkony zvládal lépe. V současné době je situace úplně jiná, bohužel horší.

Pomoc potřebuji zejména doma, nebo jako doprovod na poštu, k lékaři, do obchodu, nebo jen tak na procházku. V současné době se sám bez něčí pomoci ven nedostanu, proto je pro mě velmi povzbuzující možnost občas se dostat ven z bytu.

Tenhle svět by mě bavil a naplňoval mnohem víc, kdyby DMO v prvé řadě neexistovala, jelikož hodně omezuje život člověka, ale protože tomu tak není, byl bych velice rád, kdybych mohl být více a častěji s lidmi. V minulosti jsem chodil ven o berlích sám. V současné době to už bohužel není možné, když potřebuji nebo chci jít ven, je nutné, aby mně u toho vždy někdo asistoval. Ven se teď dostanu hlavně díky asistentkám.

Z čeho se těším? Někdy mám pocit, že z ničeho, ale snažím se být pozitivní. Rád se dívám na romantické, rodinné filmy i filmy pro pamětníky. Dřív jsem hodně rád četl, teď už tolik nečtu. Mojí nemalou radostí je kontakt s asistentkami, rád si s nimi povídám, dodává mně to větší radost a chuť do života. Ale z finančních důvodů si sám nemohu dovolit asistenci tak často, jak bych potřeboval.

Jsem proto opravdu moc rád, že si díky NF Pečovatel mohu dovolit častější asistence, abych měl větší možnost být mezi lidmi a necítil se tak sám. Je to pro mě velice důležité, protože bez něčí pomoci nemám šanci se někam dostat. Děkuji.

Vláďa

Jak se má Vladimír

Milí dárci,

červen se blíží ke konci a tudíž mám milou povinnost něco málo o sobě napsat. Tento měsíc byl trochu pestřejší na události. Kromě návštěvy u zubaře a dalších úředních záležitostí jsem trávil čas i venku s osobním asistentem, obklopen přírodou. Taky jsme byli spolu několikrát nakupovat a v neposlední řadě jsem byl třikrát na bohoslužbě. A dokonce jeden den v červnu jsem prožil něco mimořádně výjimečného a ta výjimečnost spočívala v tom, že ten den jsem neměl žádné bolesti ani trápení a bylo mi velmi dobře. Měl jsem pocit jako bych se znovu narodil, snad v celém svém dosavadním životě jsem se ještě tak krásně necítil. Moc bych si přál, abych takových neobyčejných dnů prožíval mnohem víc. Ze všeho nejvíc bych si přál být úplně zdravý. Je to můj sen od mých tří let. Nejsem si úplně jistý, jestli se mi to aspoň z části splní, ale bylo by to bezva.  

Mějte se prima a užijte si letní dny.   

S pozdravem 

Vláďa

Zdravím Vás,milí dárci. Dnes opět píši s malým spožděním , měl jsem patálie se zdravím a úřady a toto mi úplně uteklo a moc mě to mrzí. Počasí máme proměnlivé,takže téměř pokaždé nás s asistenty venku překvapil déšť ,který střídal krásné slunečno. Zavítal jsem také k holiči a příští týden mne to čeká zase, absolvoval jsem pár lékřských návštěv, povím Vám,  dnes se dostat např. na oční je nadlidský výkon, všude je dlouhá čekací doba  a proto to musím kloubit s asistencí. Útěchu nacházím ve čtení knih a sledování romantických filmů, to mě na chvíli vytrhne z reality. Užívejte slunečné dny, a zachovejte mi přízeň. Děkuji mnohokrát, V.Kozman

Krásný podvečer,moji milí. Tak se hlásím opět po měsíci,můj zdravotní stav se pomalu zlepšil,což mi udělalo radost. Kamarád mě vzal do Sboru na bohoslužbu a já byl rád,že jsem venku mezi lidmi. Počasí se nám už také vylepšilo,je to hned všechno veselejší.Také mě několik přátel poctilo svou přítomností,takže se u mne tzv. dveře netrhly. Mám rád lidskou společnost a když je to milá společnost,je to i s bonusem.Těším se,že s asistety začnu zase vyrážet na procházky do přírody,do obchodu,prostě na čerstý vzduch. Přeji Vám,ať se Vám daří co nejlépe a zachovejte mi přízeň. Vláďa K.

Moji milí dárci,

moc Vám děkuji za Vaši pomoc, které si velmi vážím.

Tento měsíc nebyl zrovna bohatý na události oproti únoru, kdy jsem navštívil například zubaře nebo kadeřnictví. V tomto měsíci jsem většinou seděl na vozíku, nebo ležel, když nepočítám několik návštěv, které mě samozřejmě povzbudili. Mohlo jich být i víc, kdyby jsem obvolal další přátelé. Jenže jsem to neudělal, protože jsem se necítil nejlépe po zdravotní stránce. Takže jsem si někdy něco přečetl a hlavně jsem se díval na různé filmy a seriály, aby mě ten čas lépe uběhl a já jsem se nějak zabavil. Když člověk jenom sedí nebo leží, tak to může být docela frustrující. Ale, stále se nevzdávám a mám naději, že se všechno zlepší.

Přeji Vám hezké prožití Velikonoc, hodně zdraví, radosti a vše dobré.

S pozdravem

Váš Vláďa

 

Dobrý den, moji milí dárci. Tak se Vám zase hlásím. Tentokrát jsem měl vcelku plodný měsíc,navštívil jsem holiče, zubaře,takže jsem se s asistencí dostal z domu. Konečně se nám oteplilo, dá se chodit na procházky do Centra,do parku apod. Když svítí slunce,hned je vše veselejší. Také jsem si od přestěhování pomalu nechal vybalit knihy a snažím se hodně číst a trénovat paměť, abych úplně nezakrněl. S hezkým počasím mám více energie na různá cvičení. Doufám,že Vám všem se daří dobře po všech stránkách a přeji Vám ať to i nadále vydrží…….Půjdu se nadýchat čerstvého vzduchu a pozorovat lidi, což je má oblíbená činnost. Opatrujte se a děkuji za přízeň. Vláďa Kozman.

Více

Miroslav Hrabě

herec a moderátor

Vystudoval jsem DAMU v Praze, hraji v divadle Radka Brzobohatého a v divadle Hybernie. Hrál jsem například v pohádce Nejkrásnější hádanka, Princ a já 2, v seriálu Gympl, Světla pasáže, nebo v adrenalinové soutěži Pevnost Boyard.

Proč jsem patronem?

„Nadační fond Pečovatel je fond, který pomáhá přehledně a jeho systém podpory je rychlý a efektivní.“

www.miroslavhrabe.cz
patron

Vzkazy