Chci darovat

Vladimír K., 60 let

Dětská mozková obrna Potřebuje 35 hod./měs. ~ 4 550 Kč

„Díky asistenci mohu mezi lidi a necítím se tak sám“.

Prosinec Chybí 29,3 hodin
Leden Chybí 35 hodin
Únor Chybí 35 hodin
Chybí 99,3 hodin ~ 12 915 Kč
Celkem již bylo darováno: 36 360 Kč Každých 130 Kč odpovídá 1 hodině péče.
Chci darovat

Příběh Vladimíra

Jmenuji se Vláďa. Narodil jsem se v Teplicích před téměř 60 lety, maminka tam působila jako učitelka. Mám ještě o rok staršího bráchu. Vykoukl jsem na svět o dva měsíce dřív, nejspíš jsem se nemohl dočkat, co mě tu čeká. Ale po krátké době jsem zjistil, že to nebylo úplně nejmoudřejší rozhodnutí, neboť mamce v nemocnici řekli, že mám DMO.

Zhruba do mých 5 let se o mě starala hlavně moje babička s dědou. Protože v té době byla mateřská jen 4 měsíce a já jsem potřeboval nepřetržitou péči, odvezla mě mamka k babičce do Prahy. Po rozvodu se mamka odstěhovala zpátky ke svým rodičům do Prahy, kde se o mě společně s nimi starala. Po jejich úmrtí o mě pečovala sama. V současnosti a vzhledem k jejímu vysokému věku, ke mně nyní dochází asistentky. Někdy mně také vypomáhá kamarád, nebo můj starší bratr. Ten ale nemůže chodit často, protože není místní. Tátu jsem prakticky neznal. Vyrůstal jsem bez jeho podpory a jeho nepřítomnost mému životu také neprospěla. Na své dětství nemám moc dobré vzpomínky. Mnoho času jsem také trávil v nemocnicích a různých léčebných zařízeních.

Ve 14 letech jsem prodělal operace zkrácených podkolenních šlach, o 2 roky později následovaly další operace klenby levé a pravé nohy. V roce 2000 opět operace klenby obou chodidel. Ze začátku jsem jezdil na tříkolce i do školy, později byl nutný vozík.

Momentálně bydlím sám. Celý život se přemísťuji pomocí speciálně upravených berlí. S velkými obtížemi se obléknu, nejtěžší je pro mě oblékání ponožek, kalhot a bot. Přesun na toaletu je také velmi náročný, jelikož mám silnou bolest v levém koleni, která se ozývá skoro při každém kroku. Do vany se dostanu jedině díky elektrickému vanovému zvedáku. Bez něj bych se do vany, ani z ní, nedostal. Ale i tak se ještě musím chytit madla, abych vůbec vylezl. Celý tento proces je pro mě velice náročný i z časového hlediska. Obědy mi dovážejí, nebo mi je maminka připraví. Když jsem byl mladší, tak jsem tyhle úkony zvládal lépe. V současné době je situace úplně jiná, bohužel horší.

Pomoc potřebuji zejména doma, nebo jako doprovod na poštu, k lékaři, do obchodu, nebo jen tak na procházku. V současné době se sám bez něčí pomoci ven nedostanu, proto je pro mě velmi povzbuzující možnost občas se dostat ven z bytu.

Tenhle svět by mě bavil a naplňoval mnohem víc, kdyby DMO v prvé řadě neexistovala, jelikož hodně omezuje život člověka, ale protože tomu tak není, byl bych velice rád, kdybych mohl být více a častěji s lidmi. V minulosti jsem chodil ven o berlích sám. V současné době to už bohužel není možné, když potřebuji nebo chci jít ven, je nutné, aby mně u toho vždy někdo asistoval. Ven se teď dostanu hlavně díky asistentkám.

Z čeho se těším? Někdy mám pocit, že z ničeho, ale snažím se být pozitivní. Rád se dívám na romantické, rodinné filmy i filmy pro pamětníky. Dřív jsem hodně rád četl, teď už tolik nečtu. Mojí nemalou radostí je kontakt s asistentkami, rád si s nimi povídám, dodává mně to větší radost a chuť do života. Ale z finančních důvodů si sám nemohu dovolit asistenci tak často, jak bych potřeboval.

Jsem proto opravdu moc rád, že si díky NF Pečovatel mohu dovolit častější asistence, abych měl větší možnost být mezi lidmi a necítil se tak sám. Je to pro mě velice důležité, protože bez něčí pomoci nemám šanci se někam dostat. Děkuji.

Vláďa

Jak se má Vladimír:

Vážení milí dárci,

rád bych Vám všem moc poděkoval za příspěvky, kterými mi pomáháte zlepšovat život. Díky nim mohu trávit čas s milými asistentkami. Opravdu to pro mě hodně znamená.

Rád bych se teď s Vámi podělil o pár fotek, z oslavy mých kulatin. Kromě mé rodiny mi přišlel popřát i můj patron Mirek, se svojí paní. Oba jsou moc prima, je s nimi legrace. Krásným dárkem byla pro mne jejich přítomnost, a jako bonus mi donesli výborný dort. Moc jsme si na něm pochutnali.

S rodinou jsme to slavili na etapy a bylo to fain.

Ještě jednou moc děkuji za Vaše příspěvky

přeji Vám hezké podzimní dny, Vláďa

Rád bych Vám všem velmi poděkoval za to,že mi přispíváte. Opravdu si toho velice cením. A každý příspěvek má pro mne velikou hodnotu.

Díky Vašim příspěvkům mohu být se svými milými asistentkami, které mi zpestřují každodenní život a necítím se tolik osamělý. Mám je moc rád a každý se na ně hodně těším. Asistentky mi také pomáhají se zajištěním základních potřeb. Mám na mysli například nákupy, příprava večeře, nebo povlečení postele. Jsem za ně nesmírně rád a vážím si toho, že jsou tu se mnou. Rád s nimi chodím na procházky, pokud mi to ovšem mé zdraví a taky počasí dovolí.

 

Ještě jednou všem děkuji, s přátelským pozdravem Vláďa

Na úvod bych rád poděkoval všem hodným dárcům, kteří mi pomáhají s platbou asistencí. Za každý příspěvek jsem opravdu rád. Díky němu mohu být každý všední den s některou ze svých milých asistentek. Pomáhají mi s běžnými denními činnostmi, jako jsou například nákupy, nebo pověšení prádla apod. Nejdůležitější je pro mě, že mi dělají společnost. Rád si s nimi povídám o nejrůznějších tématech. Mohu se jim svěřit, když mě něco trápí, ale také, když mám z něčeho radost. Mám v nich opravdového přítele. Vždy mě přivítají vlídným slovem a také úsměvem s to mám hned lepší náladu. Pokaždé se na ně těším. Mám je rád.

Snažím se myslet pozitivně, i když je to někdy obtížné. Díky jistým zdravotním komplikacím je to někdy opravdu složité, ale nevzdávám se. V těchto horkých dnech se mi hůře dýchá, někdy mám problémy s chůzí (doma se pohybuji o speciálních berlích), kdy samotný krok je pro mě bolestivý. Jsou dny, kdy je to lepší a naopak.

Díky nevhodnému zdravotnímu stavu jsem v červnu ani nebyl moc venku. Minulý týden jsem byl u zubaře a při cestě zpět jsme se s asistentkou Katkou stavili v nedalekém parčíku a užívali si krásný slunečný den. Bylo opravdu nádherně a já cítıl, jak je mi bezvadně. Opravdu krásný pocit být venku a užívat si slunce a čerstvý svěží vzduch.

Ještě jednou moc všem děkuji a přeji příjemný začátek července.

Váš Vláďa

Jsem moc rád, že mám díky každodenní asistenci možnost jít ven, sám bych to nezvládal. Mám hned lepší náladu, když se můžu nadechnout „vůně jara“ A vnímat svět kolem, to mě naplňuje radostí a povzbuzením. A když není zrovna moc hezky a nemůžeme ven, tak si třeba jen povídáme, nebo si s Katkou zkouším chodit „bez berlí.“ To zkoušíme tak, že mě drží zezadu kolem pasu a mně se podaří třeba dva, nebo tři kroky, je to hodně namáhavý, ale já mám na chvíli dojem, jako bych chodil sám a je to moc hezký pocit. Prostě chci moc poděkovat každému, kdo mně podporuje. Díky všem milým dárcům je můj život o hodně pestřejší. 🙂                                  Zdraví Vláďa Kozman

Jednoho slunečného dne jsme se vydali s moji milou asistentkou Katkou na příjemnou procházku. Bylo opravdu moc krásně, tak mě vzala do nedalekého parčíku, kde bylo moc hezky. Oba jsme si to společně krásně užili. Trochu jsme se i opálili.

Jsem vážně velmi rád, že mohu být obklopen skvělými asistentkami, které mi skoro ve všem pomáhají, rád s nimi trávím čas. Jejich pomoc je pro mne opravdovým požehnáním. Mimo jiné mi pomáhají s péčí o vlastní osobu, ale také jsou i mými kamarádkami, kterým se mohu kdykoliv se vším svěřit. Ať se jedná o starosti nebo radosti, které  mi život přináší. Mohu také napsat, že jsou pro mne velkým povzbuzením a z větší části mi pomohly překonat určitou depresi, která  plynula z dlouhodobé samoty. Po psychické stránce mi jejich přítomnost hodně pomáhá a jsem tedy velice rád že je mám:)

Tímto bych rád poděkoval všem milým dárcům, kteří mi v tomto pomáhají a díky tomu mi tak hodně ulehčují život. 🙂 Vláďa

Více

Miroslav Hrabě

herec a moderátor

Vystudoval jsem DAMU v Praze, hraji v divadle Radka Brzobohatého a v divadle Hybernie. Hrál jsem například v pohádce Nejkrásnější hádanka, Princ a já 2, v seriálu Gympl, Světla pasáže, nebo v adrenalinové soutěži Pevnost Boyard.

Proč jsem patronem?

„Nadační fond Pečovatel je fond, který pomáhá přehledně a jeho systém podpory je rychlý a efektivní.“

www.miroslavhrabe.cz
patron

Vzkazy